Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (7. - 13. decembra 1914)
Tento týždeň Vám 100 ročné noviny prezradia ako sa vojna "starala" o výživu vojakov a či možno veriť kartičkám zo zajateckých táborov - neuveríte kedysi ľudia čakali na pár rukou písaných riadkov, v ktorých každé slovíčko prešlo cenzúrou. Prečítajte si akú podobu mal tzv. Big Brother alebo Veľký brat, ktorý sa pozerá, pred 100 rokmi.
Hoci potraviny draželi a bol ich nedostatok, zameriame sa dnes v úvode na výživu. Národnie noviny z 8. decembra píšu, že v Južnej Amerike objavili rastlinu „nad cukor" – pravdepodobne stéviu cukrovú, ktorá je momentálnym „zdravým" hitom rôznych diét a zdravého stravovania.
Národnie noviny, 8. 12. 1914, s. 2
Švajčiarskym vojakom generálny štáb znížil týždenný prídel mäsa a zvýšil prídel syra Ementál. Vedci totiž zistili, že Ementál vojakom dodá milióny baktérií mliečneho kvasenia, ktoré sú účinné v boji s týfusom či červienkou... Jednoducho povedané, potrebujú, aby vojaka nezabil týfus skôr, ako ho zabije nepriateľ na fronte.
Pred sto rokmi ešte nik zrejme netušil ani o škodlivosti fajčenia. V opačnom prípade by totiž nemohli doslova nútiť vojakov, aby fajčili. Možno im mohli prideliť viac silnejšej zubnej pasty...
Slovenské ľudové noviny, 11. 12. 1914, s. 2
Aj takto sa vojna "starala" o zdravie svojich hrdinov, no aké podmienky mali zajatci v táboroch - možno veriť listom, ktoré zriedkakedy prišli domov? Ako fungovala pošta na trase front - zázemie a späť. A zasiahla vojna aj známe rodiny? Aj takéto zaujímavosti si môžete prečítať v tohtotýždňových 100 ročných novinách.
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník,
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník,Vlasť a svet.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-7-13-decembra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.