Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (25. - 31. januára 1915)
Je to už pol roka, čo vojna zasiahla do osudov národov. Vojnové šialenstvo ale nezmenilo iba životy mužov, hoci práve oni absolvujú stále častejšie assentírky. Do svojich osídiel vtiahlo ženy i deti - neverili by ste, že aj syn obyčajného vojaka sa môže stať krstným synom vladára. Aj iný monarcha svojím činom môže i dnes poskytnúť námet na nefinančnú moptiváciu pracovníkov - priamo z frontovej línie. Tieto i ďalšie správy priniesli noviny v aktuálnom týždni roku 1915. Prijmite naše pozvanie na čítanie 100 ročných novín.
Už pol roka sa úvodníky novín predháňajú v prinášaní aktuálnych správ z bojiska i zázemia – rozoberajú situáciu na jednotlivých frontoch, úspechy i prehry našich udatných vojsk. Možno sa preto domnievať, že 28. januára 1915 – na pripomienku tohto smutného výročia došli slová aj kolektívu okolo Svetozára Hurbana Vajanského a namiesto úvodníka Národných novín "čítame" prázdne miesto.
Národnie noviny, 28. 1. 1915, s. 1
Mimo správ z frontu ale stĺpčeky tlače zapĺňajú aj obavy o budúcnosť - či bude dostatok obilia pre obyvateľstvo, bude drahota? Začítajte sa do informácií o vyhláškach a opatreniach vlády, ktoré majú zamedziť úžere, no po vzore nemeckých časopisov, naše noviny aj radia gazdinám a gazdom, aby gazdovali ako je len možno. Miesto koňa, ktorého vojsko na bojisku potrebuje, nech zapriahnu vola, kravku, ale nech im nedávajú zrna lebo toto je treba na chlieb – hoci už i o tom a jeho chuti vláda rozhoduje... A chystá sa vraj aj zdraženie piva ...
Posledná zo správ určite nezaujíma novonarodeného Hockeho, ktorého otec bojuje na fronte a mať sa stará o dalších 6 detí. No vojna sa tomuto dieťaťu postala o skutočne významného príbuzného...
Slovenské noviny, 26. 1. 1915, s. 3
Prečítajte si ale aj 100 rokov starý zaujímavý námet na nefinančnú motiváciu pracovníkov priamo z frontovej línie - iný monarcha totiž odmenil svojich vojakov, keď si ich prácu vyskúšal na vlastnej koži a rovno s ostatnými kopal zákopy.
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník;
- týždenníky: Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-25-31-januara-1915/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.
[SNK_web]