Novinky v Katalógu Digitálna knižnica SNK /30. týždeň/
V týždni od 25. do 31. júla 2016 pribudlo v Digitálnej knižnici SNK 8 983 čísel novín a časopisov, čo predstavuje 92 titulov alebo ich doplnkov. Dovolíme si upozorniť na niektoré tituly z oblasti poľnohospodárstva.
Chov oviec - časopis vedecko-výrobného združenia pre chov oviec. Jeho predchodcom bol časopis Chov oviec na Slovensku. Časopis obsahuje aktuálne informácie a údaje pre chovateľov a priaznivcov chovu.
Roľnícke noviny vydávala v rokoch 1929 - 1950 Slovenská rada družstiev. Neskôr sa stali týždenníkom pre pôdohospodárov a obyvateľov vidieka.
Periodikum Roľnícky hlas bolo orgánom Jednotného sväzu slovenských roľníkov a vychádzalo v rokoch 1945 - 1952. Od 1. októbra 1946 sa s ním zlúčil Roľnícky obzor. Od 1. apríla 1952 sa zlúčil s časopisom Roľnícka nedeľa, periodikum obsahovalo prílohu Slovenský roľník.
Poľnohospodársky informačný mesačník Roľník vydávalo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska v Bratislave v rokoch 1992 - 2004.
Roľnícka pravda - okresné roľnícke noviny Vranovského okresu vychádzali v rokoch 1951 - 1959.
V Digitálnej knižnici SNK sa nachádzajú zaujímavé časopisy s tematikou včelárstva, ktoré prinášajú ucelenejší pohľad na dejiny a vývoj včelárstva na Slovensku. K najstarším včelárskym časopisom patria:
Včelár a ovocinár, ktorý vydával v rokoch 1893 - 1896 A. M. Čerňanský v Turčianskom Sv. Martine.
Praktický včelár - časopis venovaný záujmom včelárstva bol vydávaný Michalom Pomekáčom v Spišskej Novej Vsi v rokoch 1904 - 1908. Časopis je cenný i tým, že bol v čase silnej maďarizácie vydávaný v slovenčine.
Michal Pomekáč vydával tiež v rokoch 1922 - 1923 v Spišskej Novej Vsi časopis Včelár na Slovensku.
K novším titulom so včelárskou problematikou patrí časopis Včelár, ktorý začal vychádzať ako odborný časopis Povereníctva poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a Ústredia včelárskych združení na Slovensku od 1957 a vychádza dodnes.
Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici SNK používateľom celkovo sprístupnených 763 335 zdigitalizovaných objektov - 22 372 kníh, 119 369 čísel periodík, 609 028 článkov a 12 566 pohľadníc. Sprístupnené objekty sú výsledkom národného projektu DIKDA a v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie po ukončení projektu vznikajú ďalšie. Vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné do systému naimportovať, ide o dlhšie trvajúci proces, každý týždeň však do katalógu pribúdajú nové knihy, časopisy, články, fotografie, mapy či iné objekty, ktoré si v digitálnej podobe môžu používatelia prezerať v priestoroch SNK.
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov - k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.
Pozývame vás do Digitálnej knižnice SNK.