Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /48. týždeň 2018/
Dnes by sme sa mohli pozrieť na komiksy, čo vy na to? Do kreslených príbehov dokonalých hrdinov, ktorí vypúšťajú bublinky so slovami, sa okamžite zamilovali dospelí i deti. A to aj napriek zákazom a mnohým negatívnym kritikám o úpadku civilizácie, ktoré sa, najmä v 70-tych a 80-tych rokoch, zniesli na ich kreslené hlavy.
Ak si myslíte, že prvým boli myši a káčerovia od Walt Disney, tak sa mýlite. Najskôr dvaja Angličania vymysleli v 18. storočí tú klasickú „hovoriacu" bublinu a prvenstvo patrí chudobnému chalanovi z New Yorku, Yellow Kid, ktorému odstávali uši a ulice brázdil v dlhej nočnej košeli. Prvý diel vyšiel 5. januára 1896. Potom bolo niekoľko iných hrdinov superhrdinov a Disney prišiel až po nich. Práve vtedy sa začali komiksy špecializovať na malých čitateľov, väčších ale aj dospelákov.
Dvojica autorov Žukovskaja – Astrachan vytvorili koncom 60-tych rokov zábavnú postavičku psa Pifa.
Komiksy o Pifovy (Pif a jeho dobrodružstvá, Žukovskaja, Ae., Astrachan, M., rok 1969, str. 23) si môžete prečítať online v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Zatiaľ čo v Európe vychádzali Asterixovia, Šťastný Luke či Tintin, v Československu začali vychádzať komiksy v 60-tych rokoch minulého storočia (ó, ako hrozne dávno to vyznieva). Lavínu záujmu spustili najmä dobrodružné Foglarove a Fischerove Rýchle šípy. Legendou na Slovensku bol Jaroslav Schek. Jeho Jožinko, dieťa svojich rodičov vychádzal v časopise Roháč v rokoch 1965 – 1987, až sa znalci dopracovali k údaju 1 100 častí, čo tvorilo zhruba 5000 kresieb.
Tento a mnohé iné články nájdete v časopisoch (Roháč, ročník 30, č. 23, rok 1977, str. 16) v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Jozef Schek v rozhovoroch častokrát prízvukoval, že Jožinka nevolal inak, ako idiot :-)
Uvoľnená situácia 60-tych rokov však netrvala dlho a komiksové zošity prestali vychádzať. Našťastie tu stále boli časopisy, ktoré boli voči bublinkovým postavičkám veľmi štedrí. Napríklad časopis pre milovníkov vedy a techniky, Elektrón zverejňoval v roku 1976 na pokračovanie komiks o F1, ale aj Tretej družine, ktorého autorom bol Jozef Trabalkn a sci-fi príbeh o dvoch pozemšťanoch na planéte Griáda, ktorého tvorcom bol Aleš Vijidák.
Ďaľšie články (Elektrón, ročník 4, č. 9, rok 1976, str. 37,49) nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Medzi moderné komiksy parí napríklad Jánošík! : pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Dušana Tarageľa.
Tých, ktorí by sa o tomto druhu literatúry chceli dozvedieť niečo viac, ponúkame odbornú štúdiu Petra Cmiterského a Dušana Blažeka, ktorá vyšla v časopise Dotyky č.5 z roku 1993.
V Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 30. novembru 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.