Novinky v Katalógu digitálnej knižnice /3. týždeň 2019/
Slovensko bojuje so snehovou kalamitou, a tak sme aj my v Katalógu digitálnej knižnice SNK sondovali, či v nej máme dostatok snehu. A veru našli sme. Pozrite sa spolu s nami, čo všetko o snehu sme náhodne našli.
Ako je to so snehom na Slovensku? Túto otázku si položili v roku 2009 Jozef Pecho a Pavel Flaško. V článku píšu o tom, že klimatologické analýzy potvrdzujú všeobecný úbytok trvania snehovej pokrývky. Najvýraznejší úbytok tuhých zrážok sa zaznamenal v nadmorských výškach od 1 000 do 1 500 m a možno sem zahrnúť aj kotliny stredného Slovenska. Potrebné je však nakoniec poznamenať, že v lokalitách s celoročne vysokými úhrnmi zrážok (Kysuce, Orava) nie sú dlhodobé zmeny výskytu a množstva snehovej pokrývky významné. Viac sa ale dočítate v 12. čísle časopisu Quark z roku 2009.
Ďalšie články si môžete prečítať (Pecho, J.; Faško, P. Quark, roč. 15, č. 12, Bratislava: Perfekt, rok 2009, str. 20-21) v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
V roku 1979 sa v tlači objavil „návod“ na to, ako sa strojom dá vyrobiť sneh. Odbornú štúdiu publikovali Prof. Juraj Sedlák a Karol Mečárik z Katedry tepelnej techniky Strojníckej fakulty SVŠT. V rámci úsilia posunúť v podmienkach bývalého Československa vývoj v tomto smere dopredu, Vládny výbor pre cestovný ruch SSR zadal úlohu vedeckého, konštrukčného a výrobného riešenia strojového zariadenia na výrobu prírodného snehu. A riešiteľom tejto zapeklitej problematiky bol práve kolektív spomínanej fakulty.
Aj iné užitočné rady (Sedlák, J.; Mečarík, K. Technická práca, roč. 30, č. 6, Bratislava: SOR, rok 1978, str. 32-34) nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Trio románov, ktorých spoločným znakom je osud emigranta z bývalej Juhoslávie, nazval David Albahari Snežný človek. Rodák z Péču sa v roku 1994 s rodinou odsťahoval do Kanady, kde žije a píše. ZA svoje diela získal niekoľko literárnych ocenení. Novela vyšla v roku 2005.
Tento a mnohé iné nápady nájdete (Albahari, D. Snežný človek, rok 2001, str. 13) v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Aj slovenský básnik a prekladateľ Milan Rúfus „zavadil“ vo svojej tvorbe o sneh, dokonca niekoľkokrát. My vyberáme jeho báseň Sneh, ktorá hovorí o jeho pocitoch, keď stratil svojho otca.
(Rúfus, M. Slovenské pohľady, roč. 103, č. 1, rok 1987, str. 6)
František Hečko vo svojom generačnom románe Červené víno venoval jednu kapitolu jarnému snehu. Dej románu sa odohráva vo vinohradníckej oblasti na západnom Slovensku, v autorovom rodisku a opisuje tu osudy troch generácií rodiny Habdžovcov v prvej polovici 20. stor. Úryvok s touto kapitolou priniesli Slovenské pohľady v roku 1946.
(Hečko, F. Slovenské pohľady, roč. 62, č. 7 - 8, Turiansky Sv. Martin: Pavel Mudroň, rok 1946, str. 361-366)
A máme tu aj niečo pre cudzojazyčne zdatných čitateľov – v ruštine si môžte prečítať Spomienku na červený sneh od Jurija Levitanskeho.
(Levitanskij, J. Revue svetovej literatúry, roč. 10, č. 3, Bratislava: Slovenský spisovateľ, rok 1974, str. 5)
V Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 18. januáru 2019 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.