Novinky v Katalógu digitálnej knižnice /7. týždeň 2019/
Len nedávno sme sa rozlúčili s legendárnym režisérom filmov pre dospelých i rozprávok pre deti. Námety na filmy Václava Vorlíčka, dobové recenzie jeho kultových diel či dokonca reportáž z natáčania Dievčaťa na metle (uhádli ste názov, však?) nájdeme aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Jeho prvotinou bola detská detektívka, Prípad Dubínek, z pionierskeho tábora, ktorú natočil ako „sólo“ režisér začiatkom 60.rokov. Dospelákov poprvýkrát zaujal tzv. komixovou sci-fi komédiou Kto chce zabiť Jessii? Film vznikol už v spolupráci so scenáristom Milošom Macourkom a na Medzinárodnom festivale vedecko-fantastických filmov v Terste v roku 1966 získal hlavnú cenu. Bohužiaľ, tvorcovia vtedy vzhľadom na politickú situáciu v Československu nemohli vyzdvihnúť cenu osobne. Krásavicu Jessie si zahrala Oľga Schoberová – v celom filme povedala len dve vety (bubliniek mala viac) – pri pohľade na ňu to však nebolo podstatné.
Namakaného Supermana si zahral slovenský kulturista Juraj Višný. Rozhovor s ním vyšiel v časopise Muscle & Fitness v roku 2012. Stále sympatický 75-ročný architekt aj vo svojom vyššom veku takmer denne posilňuje a buduje telo. Viac sa dočítate (Muscle & Fitness, ročník 22, rok 2012, s. 121) v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Duo Vorlíček a Macourek si ostalo verné nasledujúcich 35 rokov. Spoločne vytvorili filmy s nádychom sci-fi pre všetky vekové kategórie. Spomeňme aspoň Čtyři vraždy stačí, drahoušku; Pane, vy jste vdova!; Arabela; Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko; Křeček v noční košili.
Časopis Film a divadlo č. 16 z roku 1971 priniesol reportáž z nakrúcania filmu Dívka na koštěti – po slovensky Dievča na metle. Petra Černocká bola vtedy začínajúca herečka a reportérovi prezradila, že jej dopravný prostriedok je model „Metla super Šport Special, OHC. Jej rýchlosť je však obmedzená pokynmi režiséra a obsluhou žeriavu, na ktorom je pripevnená.“
Len aby sme si overili vaše vedomosti z kultovej rozprávky: Viete, ako znelo zaklínadlo, ktorým sa Saxana dostala do sveta ľudí? Ak si myslíte, že to bolo - xydravoplax vebete mexambo plex – tak si myslíte správne :-)
Film sa hemží nielen zaklínadlami ale aj trikmi – za ne si architekt Oldřich Bosák odniesol v roku 1973 z medzinárodného filmového festivalu Sitges zvláštnu cenu. Mimochodom, vedeli ste, že hovoriaca hlava Jana Hrušinského v nemocnici sa nakrúcala vraj tak, že herec bol skutočne vtesnaný do toho stolíka? O zvyšok sa postarala sústava zrkadiel. (O dievčati na metle. Inf Film a divadlo, ročník 15, č. 16, rok 1971, s. 11) Celý článok nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Ak by ste niekedy mali pochybnosti o tom, ako je to so príbuzenskými vzťahmi európskych monarchov, tak si spomeňte na vysvetlenie Jiřího Sováka: „Všichni lidé jsou bratři a všichni králové jsou bratranci, Keletiová.“ Už viete, že sme sa plynulo v Katalógu digitálnej knižtnice dostali opäť ku sci-fi komédii Pane vy jste vdova! – Iva Janžurová si v nej zahrala trojpostavu! Aj remake tohto Vorlíčkovho filmu chceli Američania natočiť, ale opäť z toho nič nebolo.
Režisérsko-scenáristické duo opäť siahlo po osvedčenej kráske Oľge Schoberovej. V tom čase už bola slávnou herečkou, druhýkrát vydatou. Hoci jej manželom bol neskorší prezident filmových štúdií Warner Brotkers, neťažila z toho. V roku 1969 sa stala prvou „Čekoslovenkou“, ktorá sa ocitla v Playboyi, ako sexsymbol roka, a to po boku Ursully Andress či Brigitte Bardot. (Tisovecký, D. Noblesná komédia : PANE, VY STE VDOVA. Inf Film a divadlo, ročník 15, č. 5, rok 1971, s. 12-13)
V roku 1978 sa dostal medzi divákov film Princ a Večernica, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala niekoľkonásobná princezná Libuša Šafránková. Predlohou k filmu bola rozprávka Boženy Nemcovej. Zloducha Mrakomora, ktorého princ Velen bravúrne v závere prepichne kordom až úplne vytečie, hral rodák z Vrútok, Radek Brzobohatý. Jeho zlodušské „doupě“ sa filmovalo na zrúcanine hradu Krakovec pri Rakovníku.
(Němcová, B. Slovenské pohádky a pověsti, Mladé letá, rok 2010, s. 49)
Časopis Film a divadlo č. 18 z roku 1981 priniesol rozhovor s režisérom Václavom Vorlíčkom.
(Vorlíček, V.; Nemcová, A., Chcem tvoriť pre ľudí, nie pre prázdne kiná! In Film a divadlo, ročník 25, č. 18, rok 1981, s. 28-29)
Režisér Václav Vorlíček natočil 25 celovečerných filmov, z nich mnohé patria do zlatého fondu českej filmovej tvorby. Získal desiatky ocenení doma i v zahraničí a mnoho hlášok jeho filmových hrdinov zľudovelo. V Katalógu digitálnej knižnice sme si ho pripomenuli aspoň takouto formou.
V Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 15. februáru 2019 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.