Novinky v Katalógu Digitálna knižnica SNK /6. týždeň/
Slovenská národná knižnica (SNK) postupne verejnosti sprístupňuje vo svojej Digitálnej knižnici zdigitalizované objekty, ktoré vznikli ako výsledok realizácie národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA) a vznikajú ďalej v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie po jeho ukončení. Vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné do systému naimportovať, ide o dlhšie trvajúci proces, každý týždeň však do katalógu pribúdajú nové knihy, časopisy, články, fotografie, mapy či iné objekty, ktoré si v digitálnej podobe môžu používatelia prezerať v priestoroch SNK.
Počas minulého týždňa sme pre vás sprístupnili ďalších 12 566 objektov. Ide napríklad o pohľadnice z obdobia od konca 19. storočia po 80. roky 20. storočia. Najstaršími sú historické pohľadnice Prešova, Piešťan, Martina, Trenčína a iných slovenských miest z konca 19. storočia. Zaujímavú kolekciu tvoria pohľadnice Vysokých Tatier, ktoré reprezentujú najmä činnosť producentov pohľadníc na Slovensku v rokoch 1919 až 1950. Patrili k nim napríklad etnograf, zberateľ a fotograf Pavol Socháň (1862-1941) z Martina, kníhkupec Alexander Klimáček (1885-1918) z Ružomberka, majiteľ bazáru na Štrbskom Plese Ján Ossko z Liptovského Mikuláša či pražský kníhkupec Alois Chytil (1877-1949), ktorý pôsobil na Štrbskom Plese a v Hornom Smokovci. Súbor obsahuje pohľadnice vydané spoločnosťou Kriváň, prešovskými vydavateľmi Samuelom Feldössom a Móricom Lichtigom, ako aj kežmarským vydavateľstvom Turistik und Alpinismus. Táto kolekcia je živým pamätníkom Vysokých Tatier, aké ich dnes už nepoznáme.
Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici SNK používateľom celkovo sprístupnených 382 897 zdigitalizovaných objektov – 22 372 kníh, 45 847 čísel periodík, 302 112 článkov a 12 566 pohľadníc.
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov – k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu – k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova – obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.
Pozývame vás do Digitálnej knižnice SNK.