Brodzany:Kaštieľ Friesenhofovcov dostal autentický renesančný vzhľad

Brodziansky kaštieľ, v ktorom sídli Slovanské múzeum A. S. Puškina, sa v novembri 2021 opäť otvoril pre verejnosť. Slovenská národná knižnica, ktorá múzeum spravuje, ho systematicky opravovala a v priebehu posledných rokov do neho investovala viac ako 570 tisíc eur. Nový vzhľad, ktorý kaštieľ po šiestich mesiacoch  dostal, je teda už len tou povestnou čerešničkou na torte, ktorú si všimne aj náhodný okoloidúci. Zaujímavé je aj to, že jeho systematický historický výskum nás zaviedol až do 15. storočia.

 

foto Brodzany 1 foto Brodzany 2

Sanácia základov a obvodového muriva proti vlhkosti na vonkajších i vnútorných stenách budovy boli teda dôvodom jeho uzavretia pre verejnosť od 22. mája do 16. novembra 2021. Pôvodne bola akcia naplánovaná na rok 2020, avšak z dôvodu vzniku celosvetovej pandémie sme ju museli posunúť. 

foto Brodzany 3 foto Brodzany 4

Z dôvodu dlhodobého vlhnutia konštrukcie bolo nevyhnutné osekať vonkajšie omietky až do výšky štyroch metrov od úrovne terénu a vnútorných omietok na prízemí objektu. Po obvode základov bol vybudovaný nový drenážny systém, ktorý bude odvádzať vlhkosť. Neodborné ošetrenie múrov v 80. rokoch minulého storočia, keď kaštieľ prešiel poslednou výraznou rekonštrukciou, totiž spôsobilo vzlínanie vlhkosti a následnú degradáciu omietok zasolením. Problém znásobovala aj záhradná terasa pod ktorou boli v suteréne vybudované WC. V roku 2019 však vznikli nové toalety (aj pre imobilných návštevníkov) a toto kritické miesto bolo zbúrané.

foto Brodzany foto Brodzany

Budova si vyžiadala aj reštaurátorské zásahy, a to najmä kamenné portály a strielne. Po dôkladnom preschnutí boli zakonzervované, čím získali pôvodný vzhľad.

 Brozdany foto Brozdany foto

Keďže kaštieľ je národná kultúrna pamiatka, vypracovaniu projektovej dokumentácie aj samotným prácam predchádzali výskumy, predpísané Krajským pamiatkovým úradom Trenčín, ktorých cieľom bolo zhodnotiť jeho technický stav aj historickú hodnotu. Samotný postup prác určil prieskum vlhkosti budovy. Historický výskum odhalil napríklad zvyšky pôvodných vápenných omietok z prelomu 16. a 17. storočia. „Zdokumentovali sme ich a ostali zachované pod novými sanačnými omietkami. Podarilo sa nám zistiť aj pôvodnú farbu kaštieľa, ktorá zodpovedá obdobiu renesancie vrátane kvádrovania vonkajších rohov tvaru budovy a ornamentov pod rímsou,“ uviedol Ladislav Remenár, riaditeľ Odboru prevádzky a investícii SNK. Našli sa prvky krovu, ktoré sa datovali do roku 1690 a boli zakonzervované. Niektoré časti muriva pochádzajú dokonca z obdobia neskorej gotiky, pravdepodobne z 15. storočia. Najviac zachovaných prvkov však pochádza z obdobia renesancie, teda vznikali od polovice 16. storočia.

Brodzany foto Brodzany foto

Práce, ktoré boli ukončené 20. októbra 2021, si vyžiadali investície vo výške zhruba 170-tisíc eur. Vďaka priaznivému počasiu sme stihli ešte opraviť krov a položiť novú strešnú krytinu na Friesenhofovej knižnici. Išlo o investíciu zhruba vo výške 22 tisíc eur. V roku 2022 by sme chceli vypracovať projektovú dokumentáciu na opravu jej základov a fasády.

Investície, ktoré Slovenská národná knižnica realizovala v Slovanskom múzeu A. S. Puškina od roku 2000, kedy sa dostalo pod jej správu:

Hoci sú tieto snahy priamo úmerné výške pridelených finančných prostriedkov, za posledné roky sa nám podarilo niekoľko výrazných investícií, ktoré prispeli ku zlepšeniu technického stavu kaštieľa. Tou najrozsiahlejšou, ktorá neušla ani zraku bežných návštevníkov, bola oprava krovu, kompletná výmena strešnej krytiny vrátane realizácie ochranných náterov (za 237 tisíc eur).
Ku zlepšeniu fyzického stavu budovy prispela
aj oprava presklenia átria (v hodnote približne 17 tisíc eur), ktorým sme dokončili celkovú opravu zastrešenia kaštieľa.

Ku zvýšenému komfortu návštevníkov prispeli aj nové lavičky v parku, podlahové krytiny v kaštieli ako aj opravené mostíky ponad Geradzu (a to všetko v sume viac ako 50 tisíc eur). V roku 2019 sme vybudovali nové toalety pre návštevníkov vrátane napojenia na obecnú kanalizáciu (za vyše 96 tisíc eur), opravili sme oplotenie pred kaštieľom a obidva hlavné vstupy do areálu, ktoré tvoria kované brány.

Pokiaľ ide o park, každoročne naň máme v rozpočte SNK vyčlenených zhruba 10 tisíc eur. Financujeme z nich arboristické práce (ošetrenie starých, alebo výsadbu nových stromov) a priebežne podľa potrieb údržbu mostíkov cez Geradzu a parkových lavičiek. Zrejme z dôvodu nízkeho stavu hladiny riečky sa v posledných rokoch v jej koryte usídľujú náletové dreviny a rákosie. O riešenie problému sme neúspešne žiadali aj Povodie Váhu, ktorý v tom období čistil koryto Geradze, avšak od úseku v Brodzianskom parku sa dištancoval. Preto pravidelne aspoň odstraňujeme nálety v blízkosti brehov. Na žiadosť obecného zastupiteľstva sme park verejnosti sprístupnili aj mimo otváracích hodín kaštieľa. Žiaľ, nie všetci návštevníci ho využívajú na trávenie príjemných prechádzok a oddych. Ale ho pokladajú za priestor, v ktorom môžu pod rúškom anonymity a tmy páchať výtržnosti a vandalstvá. Pravidelne riešime aj poškodený mobiliár.

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

December 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library