Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (3. – 9. septembra 1917)
Vedeli ste, že v roku 1917 bola poľná burina drahšia ako pšenica a že ruské ženy aj muži dostali aktívne i pasívne volebné právo? Ak nie, prečítajte si naše storočné noviny, ktoré vyšli medzi 3. a 9. septembrom 2017 a dozviete sa ešte oveľa viac. V úvode zatiaľ prezradíme aspoň to, že dedinský školák sa po lete 1917 líšil od mestského tým, že bol červenučký od slniečka, zatiaľ čo mestský bol čierny od pouličného prachu :-)
Prvým momentom po skončení prázdnin sa venujú aj Národnie noviny z 2. septembra 1917. Staré mamy dopletajú posledné očká na nových pančuchách a ponožkách, matky – ak majú z čoho, tak pečú koláče. Alebo zavárajú, aby si deti, ktoré na polovicu školského roka odídu do mesta do školy, lepšie si zvykali na nové. A dedinské deti vraj od mestských líšia sa aj vzhľadom – dedinské sú červené od čerstvého vzduchu a slniečka, mestské čierne od sadzí a prachu z ulíc a automobilov.
Národnie noviny zo 4. septembra 1917, str. 2
Pivovary platia za burinu viac, ako za pšenicu – informujú Slovenské ľudové noviny zo 7. septembra 1917. Takže leto 1917 prialo lenivým roľníkom, ktorí neobsiali svoje polia. Noviny ďalej vinia veveričky z toho, že likvidujú úrodu ovocia. A keďže je vojna, kvôli nedostatku nábojov sa nesmú ani strieľať.
Slovenské ľudové noviny zo 7. septembra 1917 str. 3
Storočné noviny prezradia aj to, čo všetko bol človek počas vojny schopný zjesť, aby prežil alebo ako sa môžeme vyspať do ružova. Tieto a veľa ďalších zaujímavostí nájdete na adrese: http://dikda.eu/category/100-rocne-noviny/