Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (29. júna - 5. júla 1914)
Prenesením sa do doby pred sto rokmi sa ocitneme tvárou v tvár tragickým udalostiam predchádzajúcim začiatku I. svetovej vojny. Je len pár dní po atentáte na následníka trónu rakúsko-uhorskej monarchie Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželku vojvodkyňu Žofiu z Hohenbergu.
Všetky strany slovenských novín s vydaním 29. júna – 5. júla 1914 sú preplnené správami o udalostiach v bosnianskom Sarajeve.
Denníky sa venovali udalostiam každý deň, pričom sa postupne zameriavali nielen na udalosti osudného dňa a priebeh atentátu, ale i čo mu predchádzalo. Pomenúvajú náboženské, politické a národné motívy spáchanej vraždy, hovorili o atentátnikoch, monitorovali vplyv udalostí na súčasnú spoločenskú situáciu, reakcie panovníkov a verejnosti. S obavami naznačili obavu, čo bude ďalej.
Ľútosť nad úmrtím vyjadrili na svojich stranách i samotné periodiká. Veľký záujem prejavili o vyšetrovanie udalosti. Kládli si tiež otázky, ako vôbec mohlo k atentátu dôjsť, či mohol následník trónu prežiť, kto stál za jeho vykonávateľmi, a kde bolo počas atentátu vojsko.
Národný hlásnik, 3. 7. 1914, s. 4 Slovenské noviny, 4. 7. 1914, s. 3
Slovenský denník, 2. 7. 1914, s. 2 Slovenský denník, 29. 6. 1914, s. 3
Noviny zarovno so správami o tragédii informovali čitateľov o novom následníkovi trónu, ktorým sa stal synovec Františka Ferdinanda po jeho bratovi Ottovi – Karol František Jozef.
Slovenský denník, 29. 6. 1914, s. 4
Národný hlásnik, 3. 7. 1914, s. 4
Národnie noviny, 4. 7. 1914, s. 3
Jedným z následkov atentátu bola zdvihnutá vlna násilností v Bosne a Hercegovine. Šírili sa správy o prenasledovaní Srbov a zníženej bezpečnosti v krajine. Zaujímavou je správa z prvojúlových Slovenských novín, kde je naznačené, že o plánovanom atentáte vedel vopred i srbský princ Juraj.
Národnie noviny, 2. 7. 1914, s. 3 Slovenské noviny, 1. 7. 1914, s. 3
Slovenské noviny, 2. 7. 1914, s. 3 Slovenský denník, 5. 7. 1914, s. 3
Usmrtený pár arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este a vojvodkyne Žofie z Honenbergu sprevádzali médiá až do ich pohrebu, pričom podrobne informovali o spôsobe prepravy tiel, krokoch Františka Jozefa I., poslednej rozlúčke členov rodiny, hodnostárov a uložení zosnulých do spoločnej, vopred vybudovanej hrobky.
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník;
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet;
- mesačník: Veselé noviny.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-29-juna-5-jula-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.