Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (31. augusta - 6. septembra 1914)
Školský rok sa vďaka štátnemu sviatku Dňu ústavy SR rozbehol 1. septembra pre súčasných študentov pozvoľna a v skrátenom týždni. Žiakov a študentov čaká cibrenie vedomostí a naberanie skúseností v rôznorodých oblastiach, v ktorých nechýbajú ani jazyky.
Tohto týždňové 100-ročné noviny s dátumom vydania 31. augusta – 6. septembra 1914 začíname práve témou materinského a povinného maďarského úradného jazyka, s ktorým sa museli deti boriť. Možno viacerých z vás zarazí, že podľa nižšieho ustanovenia bol v roku 1914 materský jazyk – teda slovenčina v 1. a 2. triede základnej školy nastavený iba ako výpomocná, nie vyučovacia reč. Jedným z vysvetlení má byť i to, že deti sa musia v rannom veku naučiť dobre oficiálny jazyk monarchie - maďarčinu. Ten inak tvorili ešte nemčina a latinčina. Vo vyšších ročníkoch je už slovenčina vyučovacím jazykom.
Slovenský týždenník, 4. 9. 1914, s. 1
Vzdelávaniu prial svet i pred sto rokmi. Vo svete bolo podľa vtedajších novín spolu 427 univerzít a približne pol milióna študentov. Len na porovnanie, v súčasnosti je vo svete spolu približne 17 tisíc univerzít. Len na Slovensku ich máme aktuálne 35.
Národnie noviny, 1. 9, 1914, s. 3
Keď sme pri školákoch, dovolíme si pri dobrých radách čerpať zo starých novín. Vedeli ste, že čerstvý vzduch počas spánku pomáha i deťom? Okrem toho, že si posilňujú imunitu, dobre sa počas spánku regenerujú a sú pripravené i lepšie zvládať študijné povinnosti?
Národnie noviny, 1. 9, 1914, s. 3
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny;
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-30-augusta-6-septembra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.