Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (28. 9. - 4. 10. 1914)

V prehľade správ tohto týždňa sa nebudeme príliš zameriavať na chýry z bojísk I. svetovej vojny. Dotkneme sa ich iba okrajovo, pretože pokým sa vojaci na frontoch potýkajú s rôznymi „pliagami“ všetkého druhu, domácich zasiahla po vojne azda tá najťažšia rana – epidémia cholery.

V novinách s dátumom od 28. septembra do 4. októbra 1914 sa vydáme na cestu pátrania po cholerových zvestiach a opatreniach, no nazrieme i do osobitých správ a príhod, ktoré v periodikách nechýbali ani tento raz. Ochorenie cholery je výhradne ľudskou záležitosťou. Ide o nebezpečnú hnačkovú infekčnú chorobu, ktorej pôvodcom je baktéria Vibrio cholerae a človek sa infikuje znečistenou pitnou vodou či kontaminovanými potravinami. Baktérie vedia prežiť vo vode a v jedle až 6 týždňov a v ťažkých podmienkach, ktorými sú práve v čase vojny ľudia skúšaní, sa infekčným nemociam medzi ľuďmi existuje ako v živnej pôde.

Hoci posledná veľká epidémia cholery bola v Uhorsku v lete a na jeseň roku 1892, s príchodom I. svetovej vojny sa začínajú množiť správy o jej opätovnom príchode. Vtedy zverejnil v Národných novinách svoje dobré rady a usmernenia, ako sa správať a predchádzať cholere, i náš lekár a spisovateľ v jednej osobe Martin Kukučín. Prečítajte si, koľko už má v roku 1914 choroba obetí, no aj rady, ako sa mali ľudia pred ňou chrániť, čomu sa mali vyvarovať a v prípade spozorovania príznakov ako okamžite reagovať.

foto_Narodny_hlasnik 

Národný hlásnik, 2. 10. 1914, s. 1

Z iného súdka prichádza správa o najdlhšom moste na svete v roku 1914. Most viedol cez morskú úžinu Firth of Forth v Škótsku a meral viac ako 2,5 kilometra. Prím medzi dnešnými najdlhšími mostami sveta drží Čína, a to Veľkým mostom medzi Tan-janom a Kchun-šanom s dĺžkou takmer 165 kilometrov.

foto_Vlast_a_svet

Vlasť a svet, 4. 10. 1914, s. 14

Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:  
- denníky:      Národnie noviny, Slovenské noviny; Slovenský denník 
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet.

Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!

Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-28-septembra-4-oktobra-1914/

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library