Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (15. - 21. marca 1915)
Týždeň pred 100 rokmi na stránkach dennej tlače akoby kopíroval udalosti modernej doby. Prečítajte si s nami čo sa stalo od 15. do 21. marca 1915. Od správ respektíve rozprávok o blížiacom sa konci vojny, sa v jednotlivých periodikách posunieme k významu materinského jazyka a jeho spisovného ovládania – dnešní maturanti určite dajú za pravdu titulkom o literatúre. Zistíme, že známy zbojník mal nasledovníka. Nájdeme účinný recept na to, ako variť v zlých časoch a síce okľukou, ale predsa sa vrátime k jazyku, pretože nie je kozák ako kozák...
V mnohonárodnostnom Rakúsko-Uhorsku sa za identifikačný prvok národa (národnosti) považoval najmä jazyk. Podľa článkov v rôznych novinách, si Slováci v roku 1915 uvedomili fakt, ktorý platí aj v súčasnosti, a to že medzi nami mnoho sa hreší proti slovenčine slovom i písmom, ale je "mravnou povinnosťou každého Slováka naučiť sa správne hovoriť a písať svojou materinskou rečou..." (Slovenské ľudové noviny, 19. 3. 1915) Dopomôcť k spisovnosti prejavu mala ľuďom už rokmi osvedčená príručka Sama Czambela nazvaná "Rukoväť". Dnešní maturanti by na skúškach dospelosti asi "strelili capa", ak by sa držali jej zásad pravopisu, ale ako inšpiračný zdroj a dôkaz vývoja nášho jazyka je táto knižka veru neoceniteľná.
Slovenské ľudové noviny, 19. 3. 1915, s. 3
Tento týždeň sme si ale pripomenuli aj výročie smrti známeho zbojníka z Terchovej. Juraj Jánošík však mal aj nasledovníka, o ktorom v roku 1915 písali i Národnie noviny. Zaujíma Vás, kde sa zbojníckemu remeslu vyučil?
Časy sú zlé, keď sa mladí muži na zboj dávajú, no noviny radia aj to, ako cez vojnu i z mála a bez zboja prežiť. Moderná doba priniesla popularitu receptom na chudnutie, my pripomíname recepty "chudých" teda chudobných kuchýň.
Národnie noviny, 20. 3 .1915, s. 3
Recept ako prežiť vo vojne nenašiel jeden zo slovenských týždenníkov. Pravidelne ste s nami čítavali články z roku 1914, no i tieto boli vrchnosťou považované za "ohrožujúce záujmy vojny", preto bolo vydávanie Národného hlásnika zastavené a čitateľom bude ako náhrada poskytnuté sobotné číslo Národných novín.
Slová sú veru ťažké zbrane. Svoje by o tom vedela povedať i nemecká hliadka v poľskej osade, keď s údivom zistila, že nie je kozák a kozák...
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi. Prelistujte si 100 rokov staré aktuality v:
- denníkoch: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník;
- týždeníku Slovenské ľudové noviny.
Predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-15-21-marca-1915/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.
[SNK_web]