Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /10. týždeň 2018/
Životopisy dvoch krásnych dám, operných dív, obohatili v 10. týždni spolu s ďalšími 754 digitálnymi monografiami Katalóg digitálnej knižnice SNK. Nádherný soprán Edity Grúberovej a mezzosoprán Niny Hazuchovej sa roky niesli domácimi i svetovými opernými scénami.
Publikácia, venovaná opernej speváčke - mezzosopranistke Nine Hazuchovej, pochádza z pera sopranistky a vokálnej pedagogičky Márie Tomanovej. Vydala ju v roku 2013 Fakulta múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Tvoria ju ohlasy odbornej kritiky, ale aj samotné vyjadrenia a spomienky umelkyne. Podrobne sú spracované kapitoly, venované jej koncertnej a pedagogickej činnosti. Cenným doplnkom je súpis jej javiskových postáv a rozhlasových nahrávok.
„Keď ma nepustíte študovať spev, prepadnem z matematiky," takto sa vyhrážala svojim rodičom, keď jej nedovolia študovať spev. Našťastie, emócie sa postupne utíšili a ona po čase zamenila gymnázium za konzervatórium.
Nina Hazuchová bola členkou Opery Slovenského národného divadla rekordných 42 rokov (1946 - 1988). Zapísala do dejín vokálnej interpretácie na Slovensku aj ako vzácna koncertná speváčka.
Pozoruhodnou biografiou je aj kniha nemeckého hudobného novinára Markusa Thiela Edita Gruberova - der Gesang ist mein Geschenk, vydaná vo vydavateľstve Bärenreiter Kassel v roku 2012.
Slovenská sopranistka, Edita Gruberová, patrí k najvýznamnejším koloratúrnym speváčkam našich čias a je vo svete označovaná za "kráľovnú koloratúry" alebo "slovenského slávika". Účinkovala a účinkuje na najvýznamnejších svetových operných scénach ako je newyorská Metropolitan Opera, Milánska La Scala, v Royal Opera House v Londýne, v parížskej Národnej opere, bavorskej Štátnej opere a v rade ďalších. Je čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.
Zdigitalizované monografie, ktoré vyšli v rokoch 2000 – 2013, predstavujú povinné výtlačky a slovacikálne dokumenty zahraničnej proveniencie. Tematicky pokrývajú oblasť ekonómie, sociálnych aj prírodných vied, medicíny, histórie, pedagogiky, umenia, literatúry faktu, beletrie, literatúry pre deti a mládež.
V Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 9. 3. 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených 891 199 digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.