Zdigitalizovaný humor
Objavte s nami #pribeh_dokumentu. Humor našich babičiek z Katalógu digitálnej knižnice SNK
Klop-klop! - Kto tam? - 1. apríl! - Poznáte to, polovica národa raňajkuje vtipnú kašu a srší humorom. Bohužiaľ, nie vždy sa vtip vydarí, nehovoriac o tom, že okolo obeda je už únavné smiať sa po 10. krát na otrepanom klopnutí na dvere, za ktorými nik nie je. Časopisy, na ktorých sa bavili naše prababky, nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK a možno Vás inšpirujú.
Deň bláznov bol známy už v staroveku. V Indii či v Ríme vznikali festivaly vtipkovania, ktorých sa húfne zúčastňovala chudoba i boháči. V stredoveku sa však karta zvrtla a puritánskej cirkvi začalo vadiť bezbožné celodenné či nedajbože niekoľkodňové zabávanie a vtipkovanie. Nech však vyvíjali akékoľvek úsilie, deň vtákov, bláznov či inak nazývaný sviatok bol už v ľuďoch zakorenený príliš hlboko.
Inak, veľmi originálne oslávil napríklad Deň bláznov Napoleon Bonaparte – 1. apríla 1809 sa totiž oženil a s Máriou Lujzou Habsbursko-Lotrinskou sa bavili spolu štyri roky :-)
Na Slovensku sa rozmohli prvoaprílové žartíky až v 20. storočí. Ale nemyslite si, že našim prapraprarodičom chýbal zmysel pre humor! Kdeže, mali ho – hoci častokrát vlastne ani nemali priveľa dôvodov na smiech – peniaze a robota žiadne, detí v každej chalupe aj sedem, zo žiaľu prepili aj to posledné, všade nevzdelanosť a epidemické choroby, furt ich niekto chcel pomaďarčovať, do toho vojna, záplavy, prípadne zemetrasenie – no, naozaj málo dôvodov na smiech.
Aj napriek tomu už v roku 1861 vychádzali prvé čísla humoristického časopisu Černokňažník.
Ukážka digitalizovanej verzie časopisu Černokňažník - začítajte sa aj do ďalších humoristických časopisov na http://dikda.eu/zdigitalizovany-humor/ alebo priamo v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Prajeme príjemné a najmä humorné čítanie.