Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /20. týždeň 2018/
Životopis kontroverzného spisovateľa Henry Millera, vybrané slová a prvé preklady o malom Mauglim nájdete medzi novinkami, ktoré pribudli v Katalógu digitálnej knižnice v 20. týždni roku 2018. No a ak by vám to nestačilo, môžete si prečítať, ako mali v bývalom Sovietskom zväze v 7. päťročnici naplánované zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou a zaspomínať na módu 80. rokov minulého storočia. Prajeme vám príjemné čítanie v Digitálnej knižníc SNK – vybrať si môžete z 51 101 nových digitalizovaných objektov.
Do konca 20. týždňa pribudlo v Katalógu digitálnej knižnice 31 886 článkov, 16 581 periodík a ďalších vyše 2 600 digitálnych objektov (pohľadníc, článkových periodík, recenzií).
Britský spisovateľ, rodák z Indie Rudyard Kipling uviedol svoju Knihu džungle v roku 1894. O jej slovenský preklad sa v roku 1912 postarala Margita Paulíny-Tóthová. Práve ona – matka malých detí – predstavila Slovákom malého Maugliho, ktorého vychovávajú zvieratá z džungle. Preklady zverejňovali Slovenské pohľady v roku 1912. Prvý slovenský knižný preklad vyšiel až v roku 1921. Tóthová však získala písomné spisovateľove povolenie na preklad až na tretíkrát. V Katalógu digitálnej knižnice nájdete aj neskoršie preklady Knihy džunglí.
Úryvok z prekladov M. Paulíny-Tóthovej The Jungle Book - Z indických chrastí, ktoré v roku 1912 na pokračovanie zverejňovali Slovenské pohľady. Časopis si môžete prelistovať v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Športoví priaznivci si môžu v našich priestoroch zaspomínať aj na 40 rokov staré vydania časopisu Československý šport, Štart a Tip, mladé slečny zas nájdu v časopise Móda inšpiráciu na nejaké retro-modely.
Eva Heraldová v svojej analýze Medzi dvoma obratníkmi, priblíži osobu Henryho Millera - amerického spisovateľa. Jeho knihy Obratník Raka a Obratníka Kozorožca odmietali tradičný americký spôsob života 30-tych rokov a sústreďovali sa na jeho zmyslové prežívanie. Tým si popudil voči sebe kritikov a získal nálepku vulgárneho nemravníka, ktorého diela urážajú.Jednoducho „infant terriblé", ktorý kazí mládež. Takže v USA nesmeli vychádzať a vydávali ich predsa len voľnomyšlienkárski Francúzi.
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom 944 022 objektov (k 18. 5. 2018), v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.