Kowalski: Niektoré jeho skladby nevedel nik zahrať

Objavte s nami #pribeh_dokumentu, ktorý nájdete aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Je rok 1936. V pražských kaviarňach znie džez J. Voskovca, J. Ježka a J. Wericha, zmysly slovenských dám opantáva sladkým hlasom a zjavom elegána František Krištof Veselý. Inšpirovaný avantgardným skladateľom Aloisom Hábom, komponuje Július Kowalski prvú „slovenskú" skladbu v jednošestinovom systéme. Rukopis unikátnej „Malej suity pre violu" sa nachádza v Slovenskej národnej knižnici.

Rukopis diela Malá suita pre violu si detailne môže prehliadnuť len návštevník nášho Katalógu digitálnej knižnice SNK (t.j. v našich priestoroch).

Ľudskému uchu znie najlahodnejšie poltónová melódia. Jedna oktáva je rozdelená na 12 poltónov a na tomto princípe už stáročia fungujú vážne i moderné skladby, ktoré denne počujeme. V eufórii po skončení I. svetovej vojny sa do popredia dostáva všetko nové. V Prahe je veľkým experimentátorom Alois Hába – uznávaná európska osobnosť, ktorý od roku 1925 učí na pražskom konzervatóriu avantgardnú mikrotonálnu hudbu. Veľmi jednoducho povedané, oktávu rozdelil na štvrťtóny (24) a dokonca šestinotóny (36), čím vznikol jednoštvrtinový a jednošestinový tonálny systém. Jeho žiakom bol v rokoch 1929 – 1933 aj Július Kowalski. Načas sa odpútal od komponovania v „klasickom" diatonicko-tonálnom systéme, a vtedy vzniklo šesť skladieb v mikrotonálnom systéme, ktoré sú až doposiaľ slovenskou raritou. Originálne zápisy majstra Kowalskeho štyroch z týchto diel, sú uložené v Slovenskej národnej knižnici:

  • Dve improvizácie pre husle v štvrťtónovom systéme (1994)
  • Malá suita pre violu v šestinotónovom systéme (1936)
  • Partita pre husle v šestinotónovom systéme (1936)
  • Fantázia pre husle a violončelo v štvrťtónovom systéme (1937)

Kowalski_rukopis foto

Umelec má jasne v notovom zápise označené hranie v 1/4 a 1/6 tónovom systéme.

Aj iní hudobní skladatelia použili z času na čas štvrťtóny a ich funkciou bolo zvukovo ozvláštniť určité dielo, ale skladbu ako celok, ktorá by bola skomponovaná v štvrťtónovom či šestinotónovom systéme, u žiadneho slovenského skladateľa nenájdeme", spresnil Juraj Bubnáš z Hudobného centra.

Týmto sú diela Júliusa Kowalskeho vzácne a jedinečné.

Malá suita pre violu bola jedným z dvoch Kowalského skladieb, ktoré 25. júna 1937 otvárali program XV. medzinárodného festivalu pre modernú hudbu v Paríži na Champs-Elysées. Odohral ju violista Vilém Kostečka z Českého nonetu. Zábavné na podujatí bolo, že Kowalski sedel pri poslucháčovi, ktorému sa skladba nepáčila a veľmi hlasno počas hry pískal. Jednoštvrtinovú hudbu svet ešte dokázal stráviť, ale jednošestinovú absolútne neprijal. Ani sám Kowalski nebol s ňou stotožnený, a tak sa vrátil ku „klasike". Ostal jej verný až do roku 1994. Vtedy, pri príležitosti storočnice Aloisa Hábu, skomponoval v mikrointervalovej tónine dve skladbičky. Avšak nenašiel sa interpret, ktorý by dielo vedel odohrať – ani v Čechách ani na Slovensku. Po rozpade Hábovho (neskôr Pandulovho a neskôr Novákovho) kvarteta v roku 1968 sa interpretácii jednoštvrtinovej ani jednošestinovej tvorbe nik nevenoval.

Prečítajte si, čo o tvorbe J. Kowalského povedali odborníci na adrese: http://dikda.eu/kowalski-niektore-jeho-skladby-nevedel-nik-zahrat/, alebo si jeho diela prezrite priamo v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa

 

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library