CASLIN 2014
KNIŽNICE A SPOLUPRÁCA: MODELY A METÓDY
Z minulosti sa máme učiť a na budúcnosť byť dobre pripravení. Nevieme a nerobíme ani jedno, ani druhé. Počas posledných dvadsiatich rokov došlo v knihovníctve k radikálnym a často dramatickým zmenám, otázka však zostáva rovnaká. Sme schopní definovať a nastaviť problémy tak, aby bolo možné hľadať konštruktívne riešenia, a vieme to spôsobom, ktorý využíva znalostný potenciál vo vnútri vlastnej organizácie i mimo nej? Východiskovou pozíciou novej generácie seminárov CASLIN je predpoklad, že budúcnosť síce nie je možné predvídať, ale je možné, a taktiež aj žiaduce podieľať sa na jej vytváraní. Seminár si preto kladie za cieľ nastoliť organizovanú debatu, ktorá povedie počas dvoch dní strategického plánovania k vymedzeniu kľúčových problémov, k identifikácii parametrov možných riešení a nakoniec k výslednej konštrukcii štyroch konkrétnych modelov. Samotný priebeh seminára ponúka účastníkom model a metodiku konštruktívneho plánovania.
O SEMINÁRI
Po dobrej skúsenosti s CASLINom 2013 zopakujeme tento rok rovnakú metódu hľadania stratégie pre budúcnosť prostredníctvom týchto 4 tém:
Manažment ľudských zdrojov v knižniciach - Ivan Kostolný
Kooperatívna katalogizácia - užitočný súborný katalóg - Alojz Androvič, Nadežda Andrejčíková
Knižnice pre digital natives - Pavel Kocourek
E-knihy v knižniciach - Jirka Pavlík
Na rozdiel od prvých 18 seminárov v rokoch 1993-2011, ktoré sa orientovali na vypočutie si medzinárodných expertov a domácich výsledkov, mini-workshopy a koncové akvárium, vychádza nová podoba seminára z jednoduchého zistenia, že knihovnícka topánka vždy tlačí konkrétnou problematikou, ktorá volá po možných riešeniach, ku ktorým sa zdá skoro nemožné dôjsť. Dôvodov je mnoho, ale najväčší medzi nimi je ich neprehľadnosť. Naliehavosť problémov si vyžaduje nie množstvo prednášok o tom, ako sa to robí inde či čo je na obzore knihovníckych technológií, ako skôr rozumne organizovaný brainstorming, ktorý využije našu pozornosť a pomôže nám prebrať sa z hlavybôľu a dohodnúť sa na možných spôsoboch riešenia. A o to nám ide.
Nová tvár seminára má preto nasledujúcu podobu:
1. pracovný deň - venovaný nastoleniu princípov a metodiky strategického plánovania (scenario workshop planning). Jedna kľúčová prednáška „zvonku“ nám pomôže definovať parametre možných svetov, pre ktoré hľadáme budúcnosť v našich knižníciach. Počas prvého popoludnia prebehne naštartovanie brainstormingu, rozdelenie do skupín, zadanie prvých úloh a deň uzavrú reporty, ako boli využité výstupy minuloročných workshopov.
2. a 3. deň sú venované niekoľkofázovým workshopom s medzi-výstupmi, ktoré povedú ku konečnému výsledku - k 4 modelovým riešeniam a ich obhajobe pred plénom 3. deň popoludní.
Pracovnými jazykmi seminára sú čeština a slovenčina.