Jánošík, silný švárny šuhaj, bol legendou v USA aj Číne
Martin, 25. januára 2018 — Pred 330 rokmi sa v dedinke Terchová zrodila legenda menom Juraj Jánošík. Tradované príbehy o švárnom šuhajovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, naši literáti spracovali do množstva básní, próz, divadelných hier i opery. Dostalo sa mu cti, že o jeho krátkom, no na akciu plnom živote vznikol v roku 1921 aj prvý slovenský hraný film. Fondy Slovenskej národnej knižnice (SNK) prezrádzajú, ako prebiehalo natáčanie, ktorého sa zúčastnili herecké hviezdy, potomkovia šľachticov, hasiči i exotická Japonka a v ktorom sa vlastne Jánošík k slovu nedostal.
Vo fondoch Slovenskej národnej knižnice (SNK) sa nachádza niekoľko fotografií z natáčania a archívnych materiálov, viažúcich sa k filmu a samotnej zbojníckej legende. Vďaka súrodencom Jaroslavovi a Danielovi Siakeľovcom sa filmom Jánošík (1921) Slovensko zaradilo medzi prvých desať krajín sveta, ktoré vyrobili dlhometrážny nemý hraný film.
Z nakrúcania filmu Jánošík, 1921 (Literárny archív SNK, sign. LM 4233)
Jánošík odvisol v Prahe
S filmovačkou sa začalo v júni 1921. Štáb si za stredisko natáčania a pobytu zvolil najprv Martin, ale zistili, že je tu príliš draho, tak sa sústredili na Blatnicu. Keďže sa bratom Siakeľovcom nepodarilo zohnať ani celý plánovaný rozpočet (cca 30-tisíc dolárov), museli rátať s každým výdajom. Zamenili teda vytipované vzdialené lokality za bližšie, a filmári a hviezdy sa roztrúsili po celom Turci – Blatnici, Turčianskej Štiavničke, Kláštore pod Znievom, Dolnom a Hornom Jasene, Mošovciach i Turčianskych Tepliciach. Šútovo nahradilo Jánošíkovo rodisko Terchovú, v Necpaloch pri kostole Jánošík preskakoval múr. Zbojnícky tábor sídlil v Gaderi a v dnes už neexistujúcom Sebeslavskom majeri sa nakrúcali zábery na lopotiacu bedač. Interiéry sa točili v pražských ateliéroch a na brehu Vltavy sa nakrúcala Jánošíkova poprava – ktorá však bola použitá podľa domnienok len v slovenskej verzii filmu.
V Turci sa natáčalo v lete 1921, na jeseň sa v pražských ateliéroch robili dokrútky. S „nadsázkou" môžeme povedať, že Jánošík neodvisol v Liptovskom Mikuláši ale na brehu Vltavy, na Kampe. (Literárny archív SNK, LM 4226, 4263)
Natáčanie 1. slovenského filmu bolo dobre zdokumentované - pozrite si fotogalériu z nakrúcania a ďalšie zaujímavé materiály z fondov SNK. Dozviete sa aj to, aké literárne skvosty na tému nášho najslávnejšieho zbojníka sa nachádzajú vo fondoch Slovenskej národnej knižnice a ďalších európskych knižníc.
Celý článok je dostupný na adrese: http://dikda.eu/janosik/.
Katarína Mažáriová
hovorkyňa SNK