Jánošík, silný švárny šuhaj, bol legendou v USA aj Číne

Martin, 25. januára 2018 — Pred 330 rokmi sa v dedinke Terchová zrodila legenda menom Juraj Jánošík. Tradované príbehy o švárnom šuhajovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, naši literáti spracovali do množstva básní, próz, divadelných hier i opery. Dostalo sa mu cti, že o jeho krátkom, no na akciu plnom živote vznikol v roku 1921 aj prvý slovenský hraný film. Fondy Slovenskej národnej knižnice (SNK) prezrádzajú, ako prebiehalo natáčanie, ktorého sa zúčastnili herecké hviezdy, potomkovia šľachticov, hasiči i exotická Japonka a v ktorom sa vlastne Jánošík k slovu nedostal.

Vo fondoch Slovenskej národnej knižnice (SNK) sa nachádza niekoľko fotografií z natáčania a archívnych materiálov, viažúcich sa k filmu a samotnej zbojníckej legende. Vďaka súrodencom Jaroslavovi a Danielovi Siakeľovcom sa filmom Jánošík (1921) Slovensko zaradilo medzi prvých desať krajín sveta, ktoré vyrobili dlhometrážny nemý hraný film.

foto Janosik_1921

Z nakrúcania filmu Jánošík, 1921 (Literárny archív SNK, sign. LM 4233)

Jánošík odvisol v Prahe

S filmovačkou sa začalo v júni 1921. Štáb si za stredisko natáčania a pobytu zvolil najprv Martin, ale zistili, že je tu príliš draho, tak sa sústredili na Blatnicu. Keďže sa bratom Siakeľovcom nepodarilo zohnať ani celý plánovaný rozpočet (cca 30-tisíc dolárov), museli rátať s každým výdajom. Zamenili teda vytipované vzdialené lokality za bližšie, a filmári a hviezdy sa roztrúsili po celom Turci – Blatnici, Turčianskej Štiavničke, Kláštore pod Znievom, Dolnom a Hornom Jasene, Mošovciach i Turčianskych Tepliciach. Šútovo nahradilo Jánošíkovo rodisko Terchovú, v Necpaloch pri kostole Jánošík preskakoval múr. Zbojnícky tábor sídlil v Gaderi a v dnes už neexistujúcom Sebeslavskom majeri sa nakrúcali zábery na lopotiacu bedač. Interiéry sa točili v pražských ateliéroch a na brehu Vltavy sa nakrúcala Jánošíkova poprava – ktorá však bola použitá podľa domnienok len v slovenskej verzii filmu.

foto Janosik_1921  foto Janosik_1921

V Turci sa natáčalo v lete 1921, na jeseň sa v pražských ateliéroch robili dokrútky. S „nadsázkou" môžeme povedať, že Jánošík neodvisol v Liptovskom Mikuláši ale na brehu Vltavy, na Kampe. (Literárny archív SNK, LM 4226, 4263)

Natáčanie 1. slovenského filmu bolo dobre zdokumentované - pozrite si fotogalériu z nakrúcania a ďalšie zaujímavé materiály z fondov SNK. Dozviete sa aj to, aké literárne skvosty na tému nášho najslávnejšieho zbojníka sa nachádzajú vo fondoch Slovenskej národnej knižnice a ďalších európskych knižníc.

Celý článok je dostupný na adrese: http://dikda.eu/janosik/

Katarína Mažáriová 
hovorkyňa SNK 

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library