Na svätého Martina, plače husia rodina

Martin, 11. novembra 2016 - Okrem toho, že tŕpneme, či svätý Martin príde na bielom koni alebo nie, tŕpne aj husia rodina, o koľkých členov príde. Deň, kedy naši predkovia oficiálne ukončili jesenné práce na poliach, sa spája s hodovaním a pitím mladého vína. Tradícia pečenej a voňavej svätomartinskej husi sa v našich rodinách úspešne prenáša z generácie na generáciu. Fondy Slovenskej národnej knižnice (SNK) ukrývajú recepty na husacie dobroty, ktoré nájdete v digitálnej podobe v Digitálnej knižnici SNK a na www.dikda.eu.

foto De_honesta

Čo všetko z hydiny mohlo byť servírované na slávnostných tabuliach v 16. storočí? In: De honesta voluptate et valetudine (o pôžitku a zdraví), Augsburg, 1542.

Vygágali Martina

Hovorí sa, že na svätého Martina, plače husia rodina. O tom, prečo sa pečie 11. novembra hus, kolujú dve legendy. Jedna hovorí, že husi sv. Martina Tourského gáganím neprestajne vyrušovali počas kázní, a preto teraz pykajú za to na pekáči. Druhá legenda zas hovorí, že sv. Martin sa pred voľbou do biskupského úradu ukrýval zo skromnosti medzi husami, avšak ony ho gáganím prezradili. Domová pokladnica z roku 1863 na strane 227 ale prináša tretiu legendu. Vraj verejným priznaním sa ku kresťanstvu Martin na smrť rozhneval svojho pohanského otca. A on sám na neho poslal vojakov. Tak sa Martin ukrýval až do dňa, kedy nestihol ujsť a skryl sa narýchlo do husacieho chlieva. Gáganie húsky však zaujalo vojaka, ktorý napokon lapil nielen hus, ale aj Martina. Odvtedy hus 11. novembra končí na pekáči.

foto_Legenda_aurea foto_domovska_pokladnica_1863

O svätom Martinovi – Jacobus de Voragine: Legendae aurea (sign. INC B 138).

Od kedy je sväto-martinská hus vo vážnosti? In: Domová pokladnica, 1863, s. 227.

foto De_honesta_1475 foto De_honesta_1475

Hostiny zo zákulisia (z kuchyne) i od slávnostnej tabule zobrazujú drevorezy v knihe De honesta voluptate et valetudine (o pôžitku a zdraví), Augsburg, 1542. Kniha bola preložená do viacerých jazykov a do fondov SNK sa dostala vďaka šľachtickej knižnici rodu Zaiovcov (sign.: Zay 4950, prív. 2.).

Aby bola chrumkavá

Nech už to bolo tak, či onak, nevegetariánom dodnes ostala skvelá tradícia pečených husí, lokší a červenej kapusty na južnom Slovensku spojená s prvými koštovkami vína. Kde sa však tento zvyk vzal v Uhorsku? Obzor z roku 1881 opäť dáva na výber z dvoch legiend. Prvá hovorí, že „pečenie husí na Martina pochodí ešte z dôb tatárskych vpádov", kedy sa Židom podarilo pečenými husami skrotiť nepriateľa tak, že im kráľ Belo IV. v roku 1241 mohol uniknúť. Druhá popisuje historku z obdobia okolo roku 1330, kedy panovník Karol I. prišiel na svätého Martina do Prešporku a keďže bola núdza o kvalitné a panovníka hodné potraviny, poslala mu židovská obec šesť znamenite vykŕmených husí.

Recepty naprieč storočiami

Okrem klasického receptu, že nasolenú hus posypeme majoránkou a pečieme, v kuchárskych knihách sa stretávame aj s menej bežnými. Terézia Vansová v Novej kuchárskej knihe (1912) napríklad odporúča hus naplniť zemiakmi. Slovenská kuchárka (1920) z pera Augustína Pavloviča pridáva aj recept na dusenú hus a husacie drobky s ryžou. Najširšiu ponuku na spracovanie husaciny ponúka Ján Babilon v Prvej kuchárskej knihe z roku 1870. Gazdinkám radí, okrem iného aj ako pripraviť husací „fáš", husaciu huspeninu či „katto" z husacej pečene.

foto Vansova_1912_Nova_kucharska_kniha

Vansová, Terézia: Nová kuchárska kniha, 1912. s. 135 – 137

Upiecť hus je umenie

Upiecť dobrú husacinu je však umenie. Knižné vydanie kuchárok vo fondoch SNK odporúčajú hus nasoliť aspoň 12 hodín pred pečením a to zvnútra i zvonka. Hus tak bude šťavnatá. Zlatistú kožu dosiahneme, ak hus potrieme pred pečením mliekom. Počas pečenia treba občas pichnúť do nej, aby sa uvoľnila masť.

Dnes si už každý vyberie, na čo má chuť, ale kedysi malo porciovanie husi presné pravidlá. Hodnosťou najnižší sluha dostal krídlo, aby bol vždy všade tam, kde treba – teda aby sa vznášal. Vyšší sluha dostal stehno a zvyšok si rozdelila rodina, pričom pán domu dostal prsia. Kožka z husi našla dermatologické využitie – preventívne strčená medzi prstami na nohách mala zabrániť vzniku kurieho oka.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavosti ako pripraviť chutnú svätomartinskú hus podľa historických receptov z fondov SNK.

Celý článok aj zo zdigitalizovanými materiálmi je dostupný na adrese: http://dikda.eu/na-svateho-martina-place-husia-rodina/.

Katarína Mažáriová 
hovorkyňa SNK

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library