Zástupcovia Európskej komisie v Martine ocenili stav realizácie projektu DIKDA

Martin, 28. marca 2014 – Zástupcovia Európskej komisie (EK) sa dnes na pôde Slovenskej národnej knižnice (SNK) oboznámili a vysoko ocenili priebeh realizácie národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA) spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Zastupcovia Europskej kompisie v SNK foto Z navstevy zastupcov Europskej komisie v SNK foto

„Projekt DIKDA je najväčším národným projektom v oblasti digitalizácie na Slovensku. Zástupcovia EK sa zaujímali o stav realizácie projektu a vysoko ocenili dosiahnuté výsledky", uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Ešte v novembri minulého roku schválil Sprostredkovateľský orgán rezortu kultúry pre OPIS (SORO) zmenu realizácie národného projektu, čím sa upravila aj výška nenávratného finančného príspevku (NFP) čerpaného z fondov Európskej únie z pôvodných 48,040 milióna eur na 41,541 milióna eur. „Zmenu projektu si vyžiadala jednak realokácia finančných prostriedkov z Operačného programu Informatizácia spoločnosti, o ktorej rozhodla vláda SR v roku 2012, ale aj potreba optimalizácie a zefektívnenia nastavenia väčšiny aktivít národného projektu v súlade s možnosťami a potrebami národnej knižnice, a to pri zachovaní jeho cieľov", vysvetlila Katarína Krištofová.

Hlavným cieľom projektu je digitalizácia viac než 2,5 milióna objektov, z ktorých polovicu tvoria objekty zo slovacikálneho konzervačného fondu SNK, ako sú monografie, noviny a časopisy, odborné články zo zborníkov a odborných periodík a špeciálne dokumenty ako mapy či pohľadnice. Druhú polovicu objektov tvoria archívne dokumenty zo zbierok Slovenského národného archívu (SNA), z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria sčítacie hárky zo sčítaní ľudu z prvej polovice 20. storočia. Predmetom digitalizácie v SNA budú tiež archívne dokumenty ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky z rokov 1969 až 1989.

Prvou hlavnou aktivitou národného projektu je Príprava dokumentov na digitalizáciu a ich chemické ošetrenie, ktorá zahŕňa zabezpečenie prevádzkových podmienok pre konzervačné a sterilizačné práce, expedíciu a triedenie dokumentov pre následné konzervačné ošetrenie a digitalizáciu, konzervačné technológie a vstupno-výstupnú kontrolu kvality.

Druhou hlavnou aktivitou projektu je Digitalizácia, ktorá zahŕňa triedenie dokumentov pre digitalizáciu, skenovanie, spracovanie obrazových súborov a tvorbu metadát, vybudovanie dátového centra, pracovného úložiska dát a technologickej infraštruktúry projektu, ako aj implementácie systému pre riadenie a správu digitálnych dát. Digitalizácia sa začala v pilotnej prevádzke realizovať po presťahovaní existujúcich šiestich skenerov do Konzervačného a digitalizačného centra vo Vrútkach v auguste 2012 a po dodávke siedmich nových skenerov v novembri 2012 prešla do plnej jednozmennej prevádzky. Tá sa v apríli 2013 zmenila na dvojzmennú prevádzku, v ktorej sa bude pokračovať až do konca projektu. V novembri 2013 bolo dodaných ďalších sedem skenerov a v apríli 2014 budú dodané posledné dva. Súbežne prebieha postprocessing, zahŕňajúci najmä úpravu obrazových súborov, tzv. image treatment, optické rozpoznávanie znakov (OCR) a kontrolu kvality ako prípravu produkcie PSP (producer submission package) a SIP balíčkov na archivovanie a ďalšie používanie. V súčasnosti prebieha implementácia softvérového riešenia digitalizačného workflow systému, ktorý automatizuje a výrazne zefektívni väčšinu procesov súvisiacich s digitalizáciou a logistikou dokumentov.

Zároveň so spustením digitalizácie vo Vrútkach sa začalo s budovaním potrebnej informačno-komunikačnej technologickej (IKT) infraštruktúry projektu. V priebehu roka 2013 sa vybudovalo špičkové dátové centrum, v ktorom je tiež umiestnená jedna z lokalít CDA ako národného infraštruktúrneho projektu PO2 OPIS UKB. „V blízkom čase bude IKT infraštruktúra projektu plne dobudovaná a plne sa sfunkční aj operatívne pracovné úložisko dát. V druhej polovici roku 2014 bude implementovaný softvérový systém na správu a riadenie digitálnych dát", dodala generálna riaditeľka SNK.

Poslednou hlavnou aktivitou projektu je Archív, v rámci ktorej sa budú digitalizovať dokumenty SNA. Došlo k dohode SNK a SNA o zmene spôsobu realizácie digitalizácie archívnych fondov SNA tak, že digitalizácia archívu bude prebiehať v Bratislave a komplexne ju bude zabezpečovať externý dodávateľ.

V oblasti riadenia projektu bol v roku 2012 vytvorený projektový tím, ktorý sa postupne rozrastá a v súčasnosti na projekte pracuje 148 zamestnancov, z toho 113 na 100 % svojho pracovného úväzku a 35 sa na ňom podieľa čiastočne. V rámci implementácie národného projektu sa doposiaľ vytvorilo 107 nových pracovných miest. K dnešnému dňu je zdigitalizovaných cca 30 % objektov, čo predstavuje počet viac než 800 000.

Miriam Michaela Štefková 
hovorkyňa SNK

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library