Ako zneli Vianoce kedysi
Najkrajšie sviatky roka – Vianoce, sú aj v dnešnej modernej a najmä uponáhľanej dobe možnosťou, ako sa aspoň na malú chvíľu zastaviť a vrátiť v čase. Slovenská národná knižnica (SNK) Vám už prezradila, ako Vianoce kedysi voňali a chutili, či aké priania a zdravice si ľudia v tento slávnostný čas zvykli vinšovať. Nazrite s nami do fondov SNK a zistite, ako Vianoce zneli.
Znovuobjavíme najskôr iba ústne tradované a neskôr spísané obyčaje, povery, príslovia a najmä koledy, bez ktorých si vianočné sviatky nevedeli predstaviť naši prastarí rodičia.
Vianočné piesne či koledy v starých spevníkoch zachované, niesli dobrú zvesť horami dolami po krajine, tak ani národná knihoveň (Slovenská národná knižnica) nebude pestovať zvyky iné a odo dňa Štedrého až do Troch kráľov, bude Vám vinšovať vždy krásnou koledou.
By ste mali zdravia pevného, statku pekného,
šťastia toľko, koľko sú tie hory vôkol nás vysoké
a v srdci lásky toľko, koľko sú tie naše rieky v korytách hlboké.
Od Adama a Evy
Pri vinšoch a obyčajoch na pomoc si vezmeme zberateľa slovesnosti ľudovej, ktorý nám i rozprávkový rodný list napísal a preto neprotirečiac zvykom...
Dobšinský, P. 1870. Sborník slovenských národných piesní, povestí, ..., 1870, s. 165
Prv než sa zmrkávalo na Dohviezdny (Štedrý) večer, všetko muselo byť na poriadku. Obriadený statok v maštali i vygruntovaná chyža, lebo len do takej si domáci mohli k stolu s chlebom a soľou a ostatnými Božími darmi sadnúť. Dnes už síce črieslo, lemeš či rylo pod stôl nedávame, ale niektoré zvyky pretrvali. Aké sú tie Vaše?
Sborník slovenských národných piesní, povestí, ..., 1870, s. 165-6
Možno si teraz pripomeniete najmä večeru, ktorá ako už z jej názvu vyplýva, vždy bola štedrá oproti zvyšku roka. Vôňa opekancov, kapustnice, rybacej polievky, medovníkov či iných dobrôt sa šíri nielen zo starých kuchárskych kníh ale stále aj z našich kuchýň.
Od stola ale vstávajme a za dobrou zvesťou sa ponáhľajme, pretože tak ako sa v prvej kolede, ktorou Vám Slovenská národná knižnica praje krásne a pokojné vianočné sviatky, spieva „Narodil sa Kristus Pán, ..."
Anonymný rukopis spevníka Cantus Catholici zo 17. storočia obsahuje aj koledu „Narodil se Kristus Pan". Rukopis sa nachádza vo fondoch Literárneho archívu Slovenskej národnej knižnice.
Celý článok s koledami od Štedrého dňa ž do Troch kráľov nájdete na adrese: http://dikda.eu/ako-zneli-vianoce-kedysi/.
[snk_web]