Maďarič: Nebojím sa, že knihy nebudú ľudia o 200 rokov poznať.
Oponice, 28. februára 2017 - Vymeňme tablet za knihu, a nie hoci akú. Ale priam knihu kníh – Bibliu. Aspoň symbolicky tak urobia návštevníci Aponiovskej knižnice v Oponiciach, ktorí si od 1. do 26. marca 2017 pozrú výstavu Gutenbergova knižnica – vynález kníhtlače aj jeho vplyv na reformáciu.
Slávnostnej vernisáže sa zúčastnil aj minister kultúry SR Marek Maďarič a Alexander Wittwer, veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie v SR.
„Celá Európa si 31. októbra 2017 pripomenie 500. výročie reformácie stredovekej cirkvi. Bez vynálezu kníhtlače by sa však v žiadnom prípade myšlienky reformácie neboli šírili takou rýchlosťou po celej Európe," zdôraznila v úvode Agáta Klimeková, riaditeľka Odboru správy a spracovania HKD a HKF Slovenskej národnej knižnice. A práve vďaka „rýchlosti", s akou sa začali produkovať knihy, sa diela Erasma Rotterdamského, Filipa Melanchtona, či samotného Martina Luthera šírili medzi ľudom z krajiny do krajiny.
„Rozšírenie kníh znamenalo rozšírenie poznania v Európe. Veci sa však posúvajú a dnes vidíme, že už nie výlučne kniha je tým zdrojom poznania. Ale neobával by som sa toho, že o 200 rokov nebudeme knihy poznať," dodal minister na margo obáv, či tablety a internet knihu nevytlačia z ľudského života úplne.
Podujatie SNK Gutenbergova knižnica sa v Aponiovskej knižnici koná každoročne v marci, pričom každý rok poukazuje na spojitosť s inou významnou udalosťou. Tento rok sme sa rozhodli ozrejmiť návštevníkom prepojenie s reformáciou, ktorá s objavením kníhtlače veľmi úzko súvisí. A to aj inscenovaným predstavením v úvode, v ktorom sa návštevníci vrátia v čase do 15. storočia. Tam, v stredovekom skriptóriu, mnísi pomaly a precízne ručne prepisujú knihy. Návštevníkom rozpovedia príbeh o vynáleze kníthlačiarenskeho stroja a v závere dievčatko z 21. storočia vymení svoj tablet za „živú" knihu. Dokonca Bibliu, ktorú Martin Luther preložil do „ľudového" jazyka, čím slovo božie závratnou rýchlosťou rozšíril medzi obyčajnými ľuďmi.
„Toto podujatie je veľmi invenčné spôsobom, ako priblížiť žiakom 500. výročie reformácie, ktorá mala veľký vplyv na vývoj Európy, ale aj na knihu ako takú. V inscenovanom predstavení sa mi páčilo prepojenie klasickej knihy s internetom. Je to dobrý nápad, ako učiteľov a žiakov podnietiť, aby o týchto inováciách diskutovali. A možno deti nebudú po takejto návšteve už len sedieť a hľadať informácie na internete," dodal minister kultúry. Na záver ešte vyzdvihol spoluprácu medzi súkromným sektorom a štátnou inštitúciou: „Aponiovská knižnica a kaštieľ Oponice je príkladom veľmi dobrej spolupráce súkromného sektoru a štátnej inštitúcie – je to hotel a zároveň s touto nádhernou knižnicou, ktorá bola zaplnená fondmi Slovenskej národnej knižnice, sa veľmi dobre dopĺňajú. Knižnicu navštevujú hoteloví hostia, ktorým takto prezentujeme našu kultúru."
Slovenská národná knižnica si výročie reformácie pripomenie aj neskôr, v Literárnom múzeu SNK výstavou RE500FORMÁCIA, ktorá potrvá od 6. júla do 17. novembra 2017. Práve v tomto období totiž uplynie 500 rokov od 31. októbra 1517, kedy Dr. Martin Luther pribil na dvere Zámockého chrámu vo Wittenbergu 95 výpovedí proti predávaniu odpustkov a neporiadkom vo vtedajšej cirkvi. Lutherovým vystúpením sa začal proces reformácie. Cieľom výstavy bude sprístupniť verejnosti najhodnotnejšie objekty vo fondoch SNK, tematicky súvisiace s reformáciou.
Katarína Mažáriová
hovorkyňa SNK
foto: D. Vojtková, SNK