O knižnici Médiá Tlačové správy Remeslo a kniha - odborníci si vymieňali skúsenosti zo záchrany dokumentov
Remeslo a kniha - odborníci si vymieňali skúsenosti zo záchrany dokumentov
Martin, 17. mája 2017 - V Slovenskej národnej knižnici sa v dňoch 10. až 12. mája 2017 konal I. ročník medzinárodnej konferencie Remeslo a kniha 2017. Venovala sa najmä praktickému reštaurovaniu a konzervovaniu, reštaurátorským a konzervátorským postupom používaných v praxi, výskumu v oblasti reštaurovania a ochrany písomného dedičstva, ako aj novým materiálom a technológiám a ich testovaniu. Pozoruhodné boli aj prednášky o zabudnutých a zaujímavých remeselných technikách a postupoch v oblasti záchrany písomného dedičstva a kníhviazačstva.
„Konferencia bola zameraná na problematiku záchrany knižničného fondu, pretože degradácia vplyvom prostredia na naše kultúrne dedičstvo je obrovská. Degradácia papierového nosiča je všeobecne známa. V súčasnosti sa kladie značný dôraz na záchranu dokumentov vzniknutých po roku 1800, nakoľko papier z tohto obdobia je prevažne nekvalitný a kyslý. Riešenie tohto problému si vyžaduje značné úsilie s ktorým sa stretávajú takmer všetky knižnice, ktoré musia skutočne zabezpečiť nielen adekvátne prostredie na ich uskladnenie, ale aj prvotriedne reštaurátorské a konzervátorské pracoviská na záchranu vzácneho kultúrneho písomného dedičstva" uviedla Viera Gašpareková z ochrany fondov Slovenskej národnej knižnice.
Konferenciu Remeslo a kniha, v mene generálnej riaditeľky SNK otvoril doc. A. Maťovčík. Začiatok konferencie patril reštaurovaniu diela Cosmographie od Sebastiana Münstera, ktoré čitateľovi v r. 1548 sumarizovalo vtedajšie poznatky o svete. Peter Oravec zo Slovenskej národnej knižnice účastníkom konferencie zosumarizoval zasa proces reštaurovania tohto predchodcu modernej encyklopédie.
Počas konferencie bolo otvorených mnoho spoločných tém a návrhov ich riešení, o čom svedčí aj 70 prihlásených účastníkov a nekonečné diskusie. Bohatý program pozostával z viac ako 20 prednášok, 12 posterových prezentácii a 4 krátkych informácií. Súčasťou konferencie boli aj prezentácie firiem pracujúcich v tejto oblasti.
Gotické väzby a špecifiká ich reštaurovania rozobral Ivan Galamboš zo Slovenského národného archívu. Predstavili sme si aj rarity v historickom ponímaní knižnej väzby. Kniha, ktorú možno zavesiť na opasok ale aj zabaliť do závesného vrecúška - príklad tzv. sáčkovej väzby. V živej diskusii odborníci konfrontovali prístupy k reštaurovaniu - zachovanie historicity dokumentu verzus umelecké spracovanie.
Konferencia bola tematicky rozdelená na prednáškovú časť spájajúcu nové informácie s praktickými ukážkami a časť posterovej prezentácie zameranej na skúsenosti s novými technológiami a postupmi v reštaurátorskej a konzervátorskej praxi.
Medzi účastníkmi prevažovali reštaurátori a ochranári fondov z Českej republiky a Slovenska, čo vytváralo platformu na odovzdávanie si vlastných skúseností, poznatkov, metód a technologických postupov. „V reštaurátorských postupoch u jednotlivých reštaurátorov sa prejavujú určité rozdiely. Rovnako jednotlivé štáty majú svoje zabehnuté spôsoby reštaurovania a určite sa napríklad česká a slovenská reštaurátorská škola výrazne líši od francúzskej alebo poľskej," doplnila Eliška Jindrová, vedúca oddelenia reštaurovania a konzervovania ochrany fondov SNK.
Spoločné črty českej a slovenskej reštaurátorskej školy pochádzajú zo spoločných základov založených v bývalom Československu významnými osobnosťami a pedagógmi v oblasti konzervovania a reštaurovania, ktorí inšpirujú aj súčasne aktívnych reštaurátorov v Česku a Slovensku.
Každý reštaurátor má však aj svoj vlastný prístup k dielu, (rukopis). A práve konferencia, akou bola aj Remeslo a kniha, slúžila nato, aby individuálny prejav reštaurátora nešiel nad rámec kvality reštaurovaného diela a etiky reštaurovania, ktorá je garantom dodržiavania určitých všeobecne záväzných postupov pri záchrane dokumentov.
Aké prístupy k ochrane svojich fondov zvolili národné knižnice Slovenskej a Českej republiky? Príspevky z oblasti výskumu a vývoja i organizačného zabezpečenia ochrany fondov prezradili podrobnosti o téme na úrovni národných inštitúcií.
Slovenská národná knižnica, ako organizátor podujatia, sa odprezentovala niekoľkými príspevkami a posterovými prezentáciami, ktorými sa autori podelili o praktické skúsenosti zo záchrany významných dokumentov písomného kultúrneho dedičstva. O reštaurovaní a konzervovaní sme iba nehovorili - praktické ukážky ochrany fondov v SNK prebiehali v Konzervačnom a digitalizačnom centre SNK vo Vrútkach.
Digitalizácia fondov prebieha priamo na pracovisku, ktoré zodpovedá aj za konzervovanie a reštaurovanie zbierok. Moderné laboratóriá umožňujú oborníkom detailne analyzovať stav dokumentov a poskytnúť tak údaje aj pre výskum a vývoj v oblasti ochrany fondov. Účastníci konferencie Remeslo a kniha navštívili aj reštaurátorský ateliér, kde im kolegovia odprezentovali práve prebiehajúce reštaurátorské a konzervátorské zásahy.
Katarína Mažáriová
hovorkyňa SNK
foto: D. Vojtková, SNK