SNK: Diskusia o dedičstve reformácie v dnešnej Európe

Martin, 27. júna 2017  Aj na Slovensku zanechali myšlienky nemeckého reformátora Martina Luthera hmatateľnú odozvu, ktorá žije v nás už 500 rokov. Do série podujatí, ktoré organizujú cirkevné aj apolitické a kultúrne inštitúcie, sa zapájajú európske mestá a metropoly od Španielska až po Ukrajinu. Slovenská národná knižnica si toto výročie pripomenula 26. júna 2017 diskusiou Svedomie  rebélia  zodpovednosť. Dedičstvo reformácie v dnešnej Európe, ktorú pripravila v spolupráci s Veľvyslanectvom Spolkovej republiky Nemecko.

foto panelova diskusia

Je prirodzené, že Slovenská národná knižnica, ako národná pamäťová inštitúcia si pripomína výročie vyvesenia 95 téz Martina Luthera v roku 1517 na bránu kostola vo Wittenbergu, čo bol začiatok reformácie. Práve s reformáciou, ako procesom, ktorý zmenil Európu i svet vo všetkých oblastiach života, je spojený rozvoj kníhtlače. Vynález Johanna Gutenberga v roku 1455 totiž pomohol rozšíriť myšlienky na zmeny takou závratnou rýchlosťou po celej Európe!

„Reformácia spolu s renesanciou a humanizmom stáli pri zrode modernej spoločnosti, ktorú dnes v našom civilizačnom okruhu považujeme za prirodzenú a hodnú obrany proti silám, ktoré by ju chceli zboriť a to bez ohľadu na to, či sme veriaci alebo neveriaci, protestanti alebo katolíci, kresťania alebo príslušníci inej viery," uviedla v príhovore Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.

foto panelová diskusia foto panelová diskusia

Jej slová potvrdil aj veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko, J. E. Joachim Bleicker. Zároveň vysvetlil, prečo toto podujatie vzniklo práve v spolupráci s SNK. „Slovenská národná knižnica je našim významným partnerom. Nachádza sa tu jediný zachovaný originál Bardejovského katechizmu z roku 1581, ktorý je najstarším slovenským katechizmom a tlačenou knihou na Slovensku a dokazuje úzku prepojenosť Slovákov a Nemcov v histórii. Okrem toho, Martin bol kolískou národného hnutia v 19. storočí, aj slovenský parlamentarizmus sa začal v roku 1861 schválením Memoranda národa slovenského v tomto meste,"uviedol Joachim Bleicker.

foto panelová diskusia foto panelová diskusia

Vzácnymi hosťami z Nemecka boli Marcus Meckel, bývalý člen nemeckého Bundestagu a minister zahraničných vecí v prvej slobodne zvolenej nemeckej vláde po páde Berlínskeho múra a Klaus Rieth z Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembergu.

foto panelová diskusia foto panelová diskusia

Za slovenskú verejnú a cirkevnú obec prijali pozvanie Martin Bútora, diplomat, sociológ, univerzitný pedagóg, spisovateľ a poradca súčasného prezidenta SR, a Miloš Klátik, generálny biskup Evanjelickej a.v. cirkvi na Slovensku a univerzitný pedagóg.

Námetov na diskusiu bolo mnoho, najdlhšie však medzi hosťami rezonovala téma, čo nás, Európanov spája - na západe a východe, chudobných a bohatých, kresťanov a moslimov; akú má pre nás toto spoločenstvo hodnotu a ako si ho dokážeme zachovať - keď sa, ako sa zdá, zvnútra i zvonku stále viac spochybňuje?

foto panelová diskusia

Súčasťou slovensko – nemeckého podujatia bolo aj predstavenie samotného jedinečného Bardejovského katechizmu, ktorý vydal David Gudgesel v Bardejove v roku 1581. „Pre Slovákov a SNK je vzácny preto, pretože je to najstaršie prvé kompletné slovacikum. Je to prvá slovenská kniha - teda prvá kniha napísaná slovakizovanou češtinou so silnými slovakizujúcimi prvkami v 16. storočí. Teda zhruba 200 rokov predtým, než Slováci vybojovali uzákonenie spisovnej slovenčiny," uviedla Janka Cabadajová zo SNK počas prezentácie knihy.

foto panelová diskusia foto panelová diskusia

Zákony a uznesenia Žilinskej synody z 30. marca 1610, ktorý sa nachádza v SNK, zas predstavila Karin Šišmišová. „Je to jedinečný rukopis, patriaci medzi najvýznamnejšie archívne dokumenty uložené v LA SNK, vzácny prameň pre pochopenie dejín evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, prameň, ktorý je zaradený medzi najvýznamnejšie dokumenty slovenskej národnej identity a štátnosti," zhodnotila význam K. Šišmišová.

foto panelová diskusia

Okrem diskusie o tom, ako reformácia dodnes vplýva na hodnoty Európanov - bez ohľadu na vieru a konfesiu – si 500. výročie reformácie predstaví SNK aj pripravovanou výstavou Re500formácia, ktorej vernisáž sa uskutoční 6. júla 2017 a samotná výstava potrvá do 18. novembra 2017.

Zostrih z panelovej diskusie na tému dedičstva reformácie v dnešnej Európe, ktorú pri príležitosti 500. výročia reformácie zorganizovala SNk a Nemecké veľvyslanectvo Bratislava nájdete v sekcii Videogaléria.

Viac informácií o podujatí nájdete v Kalendári podujatí SNK alebo na http://t1p.de/ffga

Katarína Mažáriová 
hovorkyňa SNK

foto: D. Vojtková, SNK

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library