Slováci v Rusku v "dlhom" 19. storočí /odborný seminár/
Brodzany, 11. októbra 2017 — Rusko patrilo vždy ku krajinám, kde sa dalo rýchlo zbohatnúť a rovnako rýchlo aj prísť o majetok. Na svojej koži si to vyskúšali mnohí Slováci, ktorých cesty za šťastím v ďalekej krajine mali najrozmanitejšie osudy. Výstavba železníc, drotárske dielne a fabriky, ako aj obchod s rôznym tovarom im priniesli úspechy a zisky, pričom revolúcie, vojna a anarchia ich naopak ožobračovali. Preto sa niektorí slovenskí podnikatelia púšťali aj na cestu politiky, čo nebolo v Rusku ani jednoduché, a ani bezpečné. Viac o osudoch Slovákov v Rusku prezradí seminár v Slovanskom múzeu A. S. Puškina v Brodzanoch už 25. októbra 2017.
Eldorádo podnikateľov
O tom, že krajina našich východných susedov bola pre mnohých podnikavcov bájnym Eldorádom, bude hovoriť vo svojej prednáške slovenský historik, profesor Roman Holec. Rovnako rýchlo tam mohol človek zbohatnúť, ale aj prísť o majetok – čo si napokon vyskúšali na vlastnej koži mnohí Slováci. „Výstavba železníc, drotárske dielne a fabriky, ako aj obchod s rôznymi druhmi tovaru im priniesli úspechy a zisky. Revolúcie, vojna a anarchia ich naopak podnikateľsky ničili," rozoberá detaily prednášky Alexandra Lukáčová zo SNK - Slovanského múzea A. S. Puškina v Brodzanoch.
Tucet zaujímavých osudov
Daniela Kodajová z Historického ústavu SAV detailne v príspevku priblíži osudy 12 Slovákov rôznych profesií, ktorí v Rusku našli uplatnenie a naopak, zažili sklamanie z toho, čo im táto krajina ponúkla. Úspech v Rusku bol vždy relatívny, keďže časté politické zmeny dostali aj tých úspešných neraz do väzenia a dali im pocítiť odvrátenú stránku ruskej reality.
O Rusku len sníval
Apoštol slovanstva, panslavista a rusofil Ján Kollár krajinu miloval, ale osud mu nedožičil navštíviť ju. Čo mu zabránilo v ceste vysvetlí profesorka Galina Rokina z Univerzity Komenského.
Naši legionári
Juraj Babják sa bude venovať v príspevku pôsobeniu československých légií v Rusku počas prvej svetovej vojny. Hoci Slováci z nich predstavovali len päť percent, toto obdobie tvorí významnú kapitolu v ich vojenských tradíciách. „Legionári zohrali nemalú úlohu aj ako vojenský faktor počas boľševickej revolúcie. V období po nej sa ako jediná sila zo zahraničia zapojili do vnútropolitických ruských zápasov," doplnila Alexandra Lukáčová.
Slovenská národná knižnica – Slovanské múzeum A.S. Puškina sa teší na stretnutie v Brodzanoch! Viac informácií o seminári nájdete v Kalendári podujatí SNK.