Hviezda zo severu
Príležitosť spoznať život spisovateľa Björnstjerna Björnsona (1832 - 1910) a jeho spojitosť so Slovákmi majú od 5. februára 2018 návštevníci košickej Kunsthalle. Slovenská národná knižnica a Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva tu inštalovali výstavu Hviezda zo severu, ktorá zobrazuje časť Björnsonovho životného príbehu na pozadí diania v Európe.
Výstava vznikla pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky, ktorá pre Čechov a Slovákov znamenala právo na sebaurčenie a slobodný život. Björnson bol v Európe v tom čase už rešpektovanou osobnosťou, ktorá sa úspešne zasadila o boj Nórov, ktorí sa po napoleónskych vojnách dostali v roku 1814 do únie so Švédskom. Zrejme preto sa na neho so žiadosťou o podporu obrátili predstavitelia menšinových národov Habsburskej monarchie, ktoré mali byť Aponyho školskou reformou násilne asimilované medzi maďarský národ.
„Potláčanie základných práv menšín v mnohonárodnostnom Uhorsku bolo pre Björnstjerna Björnsona popudom na otvorené vystúpenie, ktorým podporoval ich práva. Poznal totiž váhu tlačeného slova a zároveň mal dostatočný vplyv na to, aby významné európske periodiká uverejňovali jeho ostré a presne mierené vystúpenia na obranu Slovákov a iných nemaďarských národov," zdôraznila v príhovore Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.
Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1903) bojoval za právo Slovákov na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru. Obranné články, ktoré zdôrazňovali biedne postavenie Slovákov v Uhorsku a burcovali proti ich utláčateľom, vydávali významné nemecké, rakúske a francúzske periodiká. Na mierovom kongrese vo Viedni v roku 1907 ostro vystúpil proti uhorskej vláde.
„Björnson v liste z roku 1907 píše: „Môj boj za Slovákov mi zaberá veľa času, ktorý potrebujem najmä na písanie. Ale nesťažujem sa, pretože mi to prináša radosť. Ešte nikdy v živote sa mi nedostalo toľko vďaky," zacitovala z rukopisu na otvorení výstavy Inga Magistad, veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku. Podľa nej bol Björnson skutočným priateľom Slovákov počas ich boja proti útlaku v rakúsko-uhorskej monarchii.
Návštevníci na výstave uvidia originálne archívne rukopisy, fotografie, knižné a umelecké exponáty, ako aj reprodukované dokumenty, deponované v Slovenskej národnej knižnici. Unikátom výstavy je medaila za Nobelovu cenu.
Výstava potrvá do 15. marca 2018.
Za celou aktivitou, ktorá v roku 2018 predstavuje Slovákom život a dielo tohto významného Nóra a Európana, stojí Marianna Oravcová, bývalá veľvyslankyňa SR v Slovinsku. Projekt prezentácie života B. Bjørnsona pozostáva z viacerých častí a inštalácia výstavy Hviezda zo severu v Košiciach (a neskôr aj v Bratislave) je jednou z nich.
Slovenská národná knižnica v roku 2010 spolupracovala s Nórskou národnou knižnicou na príprave výstavy o Björnstjernovi Björnsonovi pri príležitosti prvej oficiálnej návštevy nórskeho kráľovského páru.
Výstavu príhovorom otvorili
J. E. Inga Magistad, veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v Slovenskej republike
Katarína Krištofová, generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice
Vernisáže sa zúčastnil aj nórsky spisovateľ a Björnsonov životopisec Edvard Hoem.
Dokumenty z fondov Slovenskej národnej knižnice, pri príležitosti 100.výročia vzniku Československa, predstavia osobnosť Bjørnstjerne Bjørnsona. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru zohral zásadnú úlohu pri získaní medzinárodnej podpory pre vznik prvej ČSR. Návštevníci výstavy si môžu pozrieť aj medailu, ktorú dostávajú nositelia Nobelovej ceny.
foto: archív SNK, archív Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v Slovenskej republike