Baričák: Do Nepálu vďaka kondičke z Magury
Martin, 22. februára 2018 – Hrebeňovky a výstupy na končiare Veľkej a Malej Fatry pomohli bosonohému spisovateľovi Pavlovi Hiraxovi Baričákovi zvládnuť aj putovanie po Nepále a výstupy do okolia himalájskych Anapúrn. S návštevníkmi Slovenskej národnej knižnice sa podelil o zážitky i nádherné fotografie z dvojtýždňovej expedície v rámci podujatí Kultúra na kopci.
„Myslím si, že som to osobne zvládol vďaka príprave u nás, výstupom na Maguru či Lysec a hrebeňovkám v Malej a Veľkej Fatre," začal svoje rozprávanie o ceste po Nepále Pavol Hirax Baričák. A rozprával zo srdca, tak ako sa ho krajina a jej ľudia dotkli. Po roku od absolvovania dobrodružnej cesty spomínal na množstvo toho neopakovateľného, čo zažil putovaním z dediny do dediny a návštevou miest. „Ľudia sú tam veľmi chudobní. Zato sú mimoriadne starostliví a pozorní k sebe navzájom. Sú dokonca ochotní cudzincom svoju situáciu vysvetliť a otvoriť sa," skonštatoval spisovateľ, cestovateľ a vyznávač chodenia naboso. Neodmysliteľné sú nepálske horské masívy, ktorých prekonávanie mu neprišlo náročné. „Nekomfortne som sa cítil iba vo vyšších nadmorských výškach, kde je značne redší vzduch a počas choroby, ktorá nás, žiaľ, tiež neobišla," vysvetlil P. H. Baričák, ktorý svoj cestopis vydal minulý rok i knižne pod názvom Nepál – cesta okolo Annapúrn, cesta do seba.
Premietanie a zážitkové rozprávanie bosonohého spisovateľa (P. H. Baričák na foto) dopĺňal známy martinský multiinštrumentalista Michal Kulich svojou meditatívnou hudbou.
Cestovateľom, ktorí prišli na svetobežnícke pokračovanie cyklu Kultúru na kopci, sme pripomenuli aj to, ako sa cestovalo kedysi a ako svoje poznatky z ciest zapisovali do máp naši predkovia. Publikácia Slovensko, Európa a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických tlačí 15. až 18. storočia z fondov a zbierok Slovenskej národnej knižnice, predstavuje verejnosti tie najkrajšie mapy z našich fondov.
Viac ako stovka návštevníkov mohla tiež osobne vyskúšať spievajúce tibetské misy, ktoré sa používajú pre dosiahnutie meditatívneho stavu a ktoré si spisovateľ so sebou priviezol.
Svoje rozprávanie zavŕšil Baričák tým, že si ho Nepál naplno podmanil. Veď i vo svojej knihe konštatuje: „Už som bol v mnohých krajinách. Veľa som videl... biedy aj bohatstva, pýchy i pokory, od priepastí až po vrchy, končiace sa v slnku. Boli podmanivo čarokrásne. Vyslovte však Nepál a ja som ochotný hneď zajtra odletieť. Nepál sa totiž pre mňa stal adresou na celý život."