Na Dobšinskom vyrastali generácie. Čo však čítal malý Paľko?
Ak aj vám niekedy napadla táto otázka, ste na správnom mieste a čítajte s nami ďalej. Urobme si spolu so Slovenskou národnou knižnicou (SNK) výlet do doby pred 190 rokmi. V dedinke Slavošovce blízko Rožňavy vtedy ďakoval miestny evanjelický farár Bohu za zdravé novorodeniatko. Syna si pokrstili menom Pavol Emanuel Dobšinský (1828 – 1885) a nikto by vtedy vari nečakal, že jeho meno sa stane pojmom.
Chlapček už hádam vtedy dostal do vienka lásku ku krásnej slovenskej piesni a povesti. Lebo práve vďaka nemu máme dnes najucelenejšiu zbierku rozprávok s presným rodokmeňom pôvodu ako naše jedinečné dedičstvo a zároveň európsky unikát.
Pavol E. Dobšinský (1828 – 1885) spisovateľ, folklorista, predkladateľ, evanjelický kňaz (Zdroj: LA SNK, SD 9/2)
Istotne sa pýtate, či pred samotným Pavlom Dobšinským nezapisovali rozprávky aj iní zberatelia? Zapisovali. Prevažne v 40. rokoch 19. storočia sa nahromadila na školách v Bratislave, Levoči a Kežmarku rozsiahla zbierka rukopisov povestí. Pochádzala z pera mladých študentov štúrovskej generácie. Inšpirovaní uchovávaním ľudovej slovesnosti vo všetkých podobách zapisovali aj rôzne príbehy a povesti tak, ako si ich pamätali z detstva a domova. Viacerí ich zvečnili v ručne písaných školských zábavníkoch. Kde-tu si niektorý z nich podomácky spísal vlastný zošítok. Rokmi sa nazbieralo vyše šesťsto zápisov rozprávkových látok z rôznych kútov Slovenska. No až Dobšinský bol ten pracant, ktorý si doslova celú hŕbu rukopisov dôverne naštudoval, zoradil, usporiadal a publikoval. Literárny archív SNK má pre bádateľov originály jeho rukopisných zápisov. Práca to určite nebola jednoduchá. Veď jedna rozprávka mohla mať pokojne i šesť verzií s rovnakým či iným názvom. Urobiť „poriadok" v zápisoch a vytvoriť z nich jednu optimálnu verziu príbehu bol dozaista tvrdý oriešok a zodpovednosť. Dobšinský tomuto láskavému údelu zasvätil celý svoj tvorivý profesionálny a úskaliami skúšaný život.
Prostonárodné slovenské povesti sú prehliadkou rozprávok s rodokmeňom pôvodu. (Zdroj: LA SNK, sig. M14 H6)
Pokým ale rozšifrujeme rozprávkový mikrosvet malého Paľka, poďme najskôr otvoriť jeho rozprávkový testament. Oslávte s nami Deň slovenskej ľudovej rozprávky a začítajte sa do Dobšinského Prostonárodných slovenských povestí na http://dikda.eu/co-cital-dobsinsky/