Na Dobšinskom vyrastali generácie. Čo však čítal malý Paľko?

Ak aj vám niekedy napadla táto otázka, ste na správnom mieste a čítajte s nami ďalej. Urobme si spolu so Slovenskou národnou knižnicou (SNK) výlet do doby pred 190 rokmi. V dedinke Slavošovce blízko Rožňavy vtedy ďakoval miestny evanjelický farár Bohu za zdravé novorodeniatko. Syna si pokrstili menom Pavol Emanuel Dobšinský (1828 – 1885) a nikto by vtedy vari nečakal, že jeho meno sa stane pojmom.

Chlapček už hádam vtedy dostal do vienka lásku ku krásnej slovenskej piesni a povesti. Lebo práve vďaka nemu máme dnes najucelenejšiu zbierku rozprávok s presným rodokmeňom pôvodu ako naše jedinečné dedičstvo a zároveň európsky unikát.

Dobsinsky foto
Pavol E. Dobšinský (1828 – 1885) spisovateľ, folklorista, predkladateľ, evanjelický kňaz (Zdroj: LA SNK, SD 9/2)

Istotne sa pýtate, či pred samotným Pavlom Dobšinským nezapisovali rozprávky aj iní zberatelia? Zapisovali. Prevažne v 40. rokoch 19. storočia sa nahromadila na školách v Bratislave, Levoči a Kežmarku rozsiahla zbierka rukopisov povestí. Pochádzala z pera mladých študentov štúrovskej generácie. Inšpirovaní uchovávaním ľudovej slovesnosti vo všetkých podobách zapisovali aj rôzne príbehy a povesti tak, ako si ich pamätali z detstva a domova. Viacerí ich zvečnili v ručne písaných školských zábavníkoch. Kde-tu si niektorý z nich podomácky spísal vlastný zošítok. Rokmi sa nazbieralo vyše šesťsto zápisov rozprávkových látok z rôznych kútov Slovenska. No až Dobšinský bol ten pracant, ktorý si doslova celú hŕbu rukopisov dôverne naštudoval, zoradil, usporiadal a publikoval. Literárny archív SNK má pre bádateľov originály jeho rukopisných zápisov. Práca to určite nebola jednoduchá. Veď jedna rozprávka mohla mať pokojne i šesť verzií s rovnakým či iným názvom. Urobiť „poriadok" v zápisoch a vytvoriť z nich jednu optimálnu verziu príbehu bol dozaista tvrdý oriešok a zodpovednosť. Dobšinský tomuto láskavému údelu zasvätil celý svoj tvorivý profesionálny a úskaliami skúšaný život.

rukopisy_foto

Prostonárodné slovenské povesti sú prehliadkou rozprávok s rodokmeňom pôvodu. (Zdroj: LA SNK, sig. M14 H6)

Pokým ale rozšifrujeme rozprávkový mikrosvet malého Paľka, poďme najskôr otvoriť jeho rozprávkový testament. Oslávte s nami Deň slovenskej ľudovej rozprávky a začítajte sa do Dobšinského Prostonárodných slovenských povestí na http://dikda.eu/co-cital-dobsinsky/

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library