[Ne]známe príbehy: Osobnosti, ktoré z hodín dejepisu nepoznáte

Martin - Osem zabudnutých osobností 19. a 20. storočia – tak znie podtitul knihy (ne)známe príbehy, ktorú 30. mája 2018 o 16.30 h predstavia v Literárnom múzeu SNK jej autori. Keďže nejde o osobnosti, ktoré poznáme z hodín dejepisu a literatúry, väčšine verejnosti sú ich mená úplne neznáme. Aj napriek tomu títo muži ovplyvnili svojim konaním, talentom či tvorbou dianie na Slovensku, prípadne v okolitých štátoch v rôznych oblastiach života.

Nezname pribehy plagat nezname pribehy foto

Detaily o prezentácii knihy [ne]známe príbehy nájdete v Kalendári podujatí SNK

Nádejný básnik a účastník revolučných vojen 1848 - 1849, Mikuláš Dohnány, zomrel ako 28-ročný. Ovplyvnený Ľudovítom Štúrom a dianím na bratislavskom lýceu v roku 1844, bol aj on jedným z tých študentov, ktorí na protest proti odvolaniu Štúra z postu námestníka profesora Palkoviča odišli do Levoče..... a cestou zložili slovenskú hymnu. Mikulášovi Dohnánymi však vďačíme aj zat to, že ako priamy účastník povstania Slovákov v roku 1848-49 napísal a vydal „spomienky priameho účastníka" na povstanie: Historia povstaňja slovenskjeho z roku 1848 a to len niečo vyše roka po skončení bojov.

Aj Andrej Truchlý Sytniansky zviazal svoj život s literatúrou. Len 28 ročného kňaza v roku 1869 navrhli za poslanca do uhorského snemu za Hontiansku župu. Práve veľmi silná podpora mu „zlomila väzy", pretože jeho protikandidát a vtedajší župan spojili svoje sily a s výdatnou pomocou žandárov rozohnali dav Sytnianskeho voličov. V pomerne krátkom čase sa mu podarilo získať aj nálepku „pansláv", čím sa stal veľmi nežiadúcou osobou. Aj napriek tomu stál pri zrode jedného z troch prvých slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom i pri vzniku Spolku sv. Vojtecha. Prievidžania mu však vďačili aj za pomoc pri založení Prvej prievidzkej sporiteľne, ktorá drobným roľníkom a remeselníkom požičiavala za rozumné úroky. Spoločne so svojim bratom objavili v okolí Sitna viac ako 500 druhov lišajníkov a vyše 100 druhov machu, z ktorých viaceré boli úplnými novinkami aj takému vychýrenému znalcovi, akým bol Andrej Kmeť.

Postava Ľudovíta Vansa je asi najmenej známa z celej knihy. Nebyť jeho slávnej švagrinej, spisovateľky Terézie Vansovej, ktorá o živote svojho manžela a jeho brata Ľudovíta písala poviedky pre Slovenské pohľady (1926-28), ostal by jeho život zahalený rúškom tajomstva. Hudobne veľmi nadaný mladík hudbu vyučoval, skladal a zbieral. Bol prvým, kto v 19. storočí skladal hudbu na texty slovenských básnikov – Kolo Tatier čierňava, Preletel sokolík či Hoj bystrý a smelý....Jeho rukopisná Sbierka slovenských ľudových piesní z rokov 1867 – 1873 obsahuje vyše 250 notovaných záznamov, čo ho radí medzi európske veľdiela.

Tlačiar a veľmi zdatný ekonóm, Jozef Gašparík Leštinský, len tak-tak unikol takmer spečatenému osudu obuvníka. Napokon sa mu predsa len podarilo rozvinúť talent tlačiara v Kníhtlačiarenskom účastinárskom spolku v Martine, po 9 rokoch aj talent podnikateľa a ekonóma v novovzniknutej tlačiarni v Ružomberku. V roku 1895 založil v Martine jedno z prvých uhorských kníhkupectiev, ktoré propagovalo primárne slovenskú literatúru. O ďalšie štyri roky otváral brány svojho vlastného vydavateľstva.

Polyhistor, politik a jeden zo signatárov Martinskej deklarácie v roku 1918, Karol Anton Medvecký, sa v mladosti rozhodol pre františkánsky odev. Po 10 rokoch za múrmi kláštora sa však – na prekvapenie svojho okolia - františkánom nestal, ale nastúpil na cestu diecézneho kňaza. Ako národovec to mal ťažké a vrchnosť sa snažila potlačiť v ňom akékoľvek „panslávske výmysly a tendencie". A tak menil farnosti pomaly častejšie, ako sa menili v Uhorsku ročné obdobia. Keď ho – už ako kaplána – poslali do Detvy, podarilo sa mu etnograficky spracovať celé Podpoľanie a vo svojich 30. rokoch vydal monografiu Detva (1905; na vlastné náklady), ktorá sa stala prvou monografiou o slovenskej obci v Uhorsku. Kniha preslávila nielen región ale aj autora.

Ján Hlavaj je dôkazom toho, ako sa z liptovského murára môže stať pán podnikateľ. Hoci sa vyučil vo firme svojho otca, založil si – ako ambiciózny mladík - vlastnú staviteľskú firmu Hlavaj-Palkovič-Uličný. Aby toho nebolo málo, zaťažil sa aj vlastnou tehelňou na výrobu tehál a strešnej škridle. Aj zásluhou jeho firmy sa podarilo - vtedy nevýrazné mestečko Martin – architektonicky pretvoriť na mestečko, hodné titulu „mesto slovenskej kultúry". Ján Hlavaj patril po 1.svetovej vojne k tým, ktorí sa snažili presadiť Martin za hlavné mesto Slovenska a v roku 1921 bol zvolený starostom mesta. Aby mohol architektonicky budovať mesto ale aj povojnové Slovensko, úrad neprijal. V roku 1948 sa mu štát „odvďačil" tak, ako mnohým iným – zoštátnil mu majetok a vzal mu aj strechu nad hlavou.

Ekonóm Karol Markovič patril k zakladateľom Slovenskej národnej banky v roku 1939, ktorá bola spätá so vznikom Slovenského štátu. Keďže bol veľmi skúseným a dlhoročným zamestnancom Národnej banky Československej, stal sa prednostom novej filiálky v Banskej Bystrici. Od jari 1944 sa už - okrem iného - podieľal aj na presune slovenských zásob zlata do Švajčiarska a keď vypuklo Slovenské národné povstanie, stal sa povereníkom SNR pre financie. Ako politický väzeň bol poslaný na likvidáciu do koncentračného tábora v Mauthausene, ktorý však v kritickom stave predsa len prežil. Aj jemu sa systém v roku 1948 „odmenil" perzekúciou celej rodiny.

Moravák, Eduard Hrnčiřík, bol riaditeľom Baťových závodov na Slovensku. Keď sa 1. mája 1919 stal vedúcim novej Baťovej predajne v Nitre, zarábal 140 korún týždenne. Tu sa zrejme zoznámil so svojou budúcou manželkou. Do svadby sa tak naponáhlo, že si museli pýtať povolenie od biskupa – keďže slečna Ilonka mala vtedy len 16 rokov. Po vzniku Slovenského štátu mal veľkú zásluhu na tom, že obchody boli plynulo zásobované obuvou a podstatne prispieval ku vybudovaniu a udržaniu siete predajní na Slovensku. Vedenie firmy sa napríklad do protifašistického odboja zapojilo tak, že partizánom poskytovalo obuv. Za všetky svoje protifašistické aktivity bol napokon uväznený, mučený a zavraždený vo veku 50 rokov.

Veríme, že vás krátke úryvky zo života týchto mužov zaujali a 30. mája 2018 sa o 16.30h uvidíme v Literárnom múzeu SNK.

Katarína Štefanides Mažáriová 
hovorkyňa SNK

nezname pribehy foto

nezname pribehy foto

foto: D. Vojtková, SNK

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library