Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  NKS 2017: Na dobrej knihe záleží!

Martin — Slovensko, Európa a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických tlačí 15. až 18. storočia z fondov a zbierok Slovenskej národnej knižnice získala ocenenie v rámci súťaže Najkrajšia kniha Slovenska 2017 v kategórii kníh o výtvarnom umení a obrazových publikácií.

A ako ž býva dobrým zvykom, aj v roku 2017 vyšlo množstvo krásnych a hodnotných kníh a odborná porota mala problém vybrať tie najlepšie.

2018-05-17 NKS Bratislava MK SR Lassakova foto Bibiana

"Na dobrej knihe záleží. Najmä v dnešnej internetovej dobe tabletov a čítačiek je vždy veľmi dobré chytiť si do ruky klasickú knihu, lebo každá má svoju vôňu," vyzdvihla v slávnostnom príhovore ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Spolu so Slovenskou národnou knižnicou si ocenenie odniesol aj autor fotografií a grafickej úpravy, Ivan Bílý a Tlačiareň P+M grafické štúdio, Turany, ktoré publikáciu Ľubomíra Jankoviča vytlačilo. Monografia prezentuje domácej i zahraničnej verejnosti najvýznamnejšie kartografické aj grafické prejavy pôvodných tvorcov: mapy, atlasy, mestské či krajinárske veduty a plány rôzneho typu a obsahu, ktoré časovo i teritoriálne presahujú Slovensko a dokonca aj Európu. Po 3.mieste v ankete Kniha Turca ide o druhé ocenenie, ktoré naša publikácia získala.

2018-05-17 NKS Bratislava cena pre SNK 2 2018-05-17 NKS Bratislava Cena pre SNK foto Bibiana 2
Turčianskym zástupcom sa ale celkovo veľmi dobre darilo. V kategórii Krásna literatúra získala ocenenie kniha B. Ferrera Príbehy pre potešenie duše, ktorú vytlačila martinská Alfa print, s.r.o. Najkrajšou učebnicou sa stala učebnica Matematika – Kamarátka násobilka, ktorú zostavila dvojica autorov Z. Berová a P. Bero. Vytlačila ju Tlačiareň P+M grafické štúdio, Turany. V kategórii Knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie bola, okrem našej monografie o mapách, ocenená aj kniha Ľ. Longauera Peter Ďurík – Typografia, vytlačená martinskou spoločnosťou Neografia, a.s.

Hlavným usporiadateľom súťaže Najkrajšia kniha Slovenska je Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti, spoluorganizátormi sú Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenská národná knižnica a Zväz polygrafie na Slovensku. Ocenenie vo forme diplomu si odnieslo 20 kníh z niekoľkých oblastí.

2018-05-17 NKS Bratislava Cena SNK foto Bibiana

Cenu Slovenskej národnej knižnice za študentskú prácu odovzdala riaditeľka Kancelárie generálneho riaditeľa SNK, Slávka Gulánová, štyrom adeptom: Satoko Fukui za prácu Domáce dobrodružstvo, Hedvige Gutierrez za prácu Neboj sa!, Zuzane Skaličanovej za prácu Kontradikcie a Romane Klementisovej za prácu Ja a ja z vnútra.

2018-05-17 NKS Bratislava Cena SNK

Katarína Štefanides Mažáriová 
hovorkyňa 
foto: Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo