Škarvan ako neobjavená osobnosť
O tolstojovcovi sa bude hovoriť v Brodzanoch
Albert Škarvan ako slovenský lekár, tolstojovec, esperantista a pacifista nie je príliš známy. Priblížiť pozoruhodnú osobnosť prelomu 19. a 20. storočia chce odborný seminár Albert Škarvan – Rojko. Ten sa uskutoční v stredu 13. júna 2018 o 16,30 hod. v Slovanskom múzeu A. S. Puškina v Brodzanoch v gescii Slovenskej národnej knižnice.
Dlhoročný znalec Škarvanovho života a tvorby doc. PhDr. Augustín Maťovčík, DrSc. predstaví autora skrze jeho denníky, ktoré si písal neuveriteľných 30 rokov v ruskom, maďarskom, nemeckom a slovenskom jazyku. Odkryje jeho hlboké vnútorné pohnútky, zápasy samého so sebou ako antimilitaristu, kritika spoločnosti, národovca, ale aj vizionára, ktorého vtedajšia kultúrna obec, na čele so S. H. Vajanským neprijala a neuznávala. Ide pritom o muža, ktorý prvý preložil necenzurovanú podobu románu Vzkriesenie od L. N. Tolstoja, priamo z autorovho rukopisu. Priateľ Tolstoj sa stal súčasťou i jeho posledného denníkového zápisu pred smrťou: „Tolstoj vynašiel pravdu života!"
Druhý prednášajúci prof. PhDr. Roman Holec, DrSc. osvetlí účinkovanie Škarvana vo švajčiarskom Vrchu pravdy (Monte Verita) - spolok európskej inteligencie zameraný na splynutie človeka s prírodou. Práve tam sa rozvinula jeho láska k esperantu. Škarvan sa na Slovensku stal jedným z jeho prvých priekopníkov.
Na genealógiu rodu Alberta Škarvana sa zameria príspevok Mgr. Zdenka Ďurišku.
Vstup na seminár je voľný.