Košice: V roku 1929 tu pôsobili sevrškári, prámkari i odlievači zvonov…

V roku 1929 vyšiel Nový adresár mesta Košíc a okolia. Hoci je to len „telefónny zoznam“, pre fajnšmekra je to celkom zaujímavé čítanie. Zo slovensko – maďarského vydania sa dozvedáme, aké ulice malo vtedy 70-tisícové mesto, aké profesie tu pôsobili a nájdeme v ňom aj pevnú linku domov na vtedajšieho primátora. Nie je to síce najstarší telefónny zoznam, ktorý sa nachádza vo fondoch SNK, ale jeho zdigitalizovaná podoba sa nachádza aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

titulka novy adresar

Nový adresár mesta Košíc a okolia (snkSB 4615 D1) z roku 1929. V Bratislave bola zásluhou K. Kragla vybudovaná prvá telefónna sieť v roku 1884, o pár rokov neskôr siete zriadili v Košiciach, Nitre a Komárne. V tom čase však bolo telefonovanie drahým špásom – 3 minútový hovor stál toľko, koľko liter vína či 2 metráky uhlia. Hovory zlacneli po roku 1911, kedy začali osádzať verejné telefónne automaty.

 

Kombinovaná tlačovina bola zrejme aktivitou súkromného Kníhkupectva Gejza Jaschka. Okrem mien obyvateľov ponúkla aj ich telefónne čísla v Košiciach, Prešove, Bardejove, Michalovciach, Krompachoch, Moldave nad Bodvou, Trebišove a ich priľahlých obciach. Rovnako, ako dnes, si solventnejší podnikatelia a firmy priplácali za plošnú inzerciu, menej solventní živnostníci si nechali svoje kontakty vysádzať aspoň boldom. Takmer 400-stranový adresár obsahuje aj členenie podľa profesií, inštitúcií a spolkov.

ander_z_kosic foto

Zdá sa, že „Ander z Košíc“ bol už v roku 1929 známou značkou, hoci v inej oblasti :-)

 

Zoznam obsahoval i delenie na jednotlivé pracovné profesie. A tak sme zistili, že v Košiciach a blízkych obciach v roku 1929 pôsobili aj advokátni osnovníci, bandažisti, bednári, dáždnikári, majitelia drožiek a fiakrov, handrári, hodvábnici, majitelia obchodov s južným ovocím, obchodníci s koreninami, kušnieri, knoflikári i klobúčnici, prejadcovia krátkeho tovaru, tokári, mydliari, sviečkári i nožiari, octári. No čo, viete ich všetky dešifrovať? V meste dokonca sídlil aj výrobca váh a odlievač zvonov. Zastúpenie tu mali aj Československé štátne aerolínie, pretože od polovice marca do konca októbra bolo košické letisko súčasťou trasy: Praha – Brno – Bratislava – Košice - Užhorod.

najtajomnejsie_povolania foto

Najtajomnejšími povolaniami 30-tych rokov môžu byť pre nás: bodegár, sevrškár, tokár či prámkar. Záhadná je aj konkrétne náplň práce „cestujúceho“ alebo „zasielateľa“.

 

Z telefónneho zoznamu sa dozvieme, že v Košiciach predávali benzín 14 „súkromníci“, prakticky existovali len dve naftárske spoločnosti, ako ich poznáme dnes. Dvaja živnostníci zabezpečovali výrobu bryndze. V meste už sídlila filiálka najstaršej a zrejme aj najznámejšej cestovnej československej kancelárie, ktorá vznikla v roku 1920 a celé desaťročia bola pre nás symbolom cestovania a dovoleniek. :-) Výrobu a opravu dáždnikov zastrešovali v 70-tisícovom meste a okolí traja dáždnikári.

maliar foto

V meste pôsobil aj akademický maliar Gejza Kieselbach – v tom čase podnikal aj s maľovaním izieb.

 

Taxikári v roku 1929 používali troška iné dopravné prostriedky, ako my dnes, rovnako pravidlá cestnej premávky sa líšili. V tom čase bolo v celom Československu zhruba 70-tisíc vozidiel, čo znamenalo že jedno auto pripadlo na zhruba 300 obyvateľov. Dnes sa už len pousmejeme nad tým, že v obciach bola maximálna povolená rýchlosť 35 km/h a mimo maximálne 50 km/hod. Je zaujímavé, že medzi košickými živnostníkmi - drožkármi figuruje aj žena.

Prelom 19. a 20. storočia prial novým objavom – aj do tejto oblasti sa dostali elektrické vysávače prachu, elektrický mangel, uživili sa 14 predajcovia a servismeni gramofónov. Novinkou, ktorú sa oplatilo inzerovať, bola moderná elektrická čistiareň ďatľových semienok. V meste pôsobilo päť kín, tri plavárne a trojo verejných kúpeľov.

Mutnansky foto

Dr. Vladimír Mutňanský (1885 – 1954) bol prvým slovenským advokátom pôsobiacim v Košiciach, ktoré boli v tom čase maďarské. Prináleží mu aj titul „prvý slovenský starosta mesta“, ktorým sa stal v roku 1919. Na pozícii pôsobil až do roku 1932.

 

Mgr. Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa SNK

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library