Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  8.Kolokvium knižnično-informačných expertov krajín V4+

Slovensko je už po tretíkrát centrom medzinárodnej odbornej diskusie o potrebe prehĺbenia spolupráce európskych knižníc. V dňoch 17. - 19. júna 2019 sa tu totiž konal 8. ročník Kolokvia knižnično-informačných expertov krajín V4+. Slávnostne ho otvorila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice Bratislava (UKB), Silvia Stasselová a generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice, Katarína Krištofová.

2019 06 21 8 kolokvium 2 2019 06 21 8 kolokvium 4
Univerzitná knižnica, ako organizátor podujatia, si počas celého roka 2019 pripomína aj 100. výročie svojho vzniku. Počas slávnostného otvorenia kolokvia táto téma zaznela niekoľkokrát v príhovoroch hostí. "Počas 100 rokov svojej činnosti Univerzitná knižnica v Bratislave získala nezastupiteľné miesto v systéme slovenských vedeckých knižníc. Oceňujeme nielen vaše aktivity realizované v oblasti odborných knižničných činností a knižničných služieb, ale i kultúrne a vzdelávacie akcie, ktoré pripravujete pre knihovnícku obec i verejnosť. Som presvedčená, že vaša knižnica si naďalej zachová svoje výrazné postavenie medzi vedeckými knižnicami SR, že zostane zárukou poskytovania kvalitných knižnično - informačných služieb a miestom, do ktorého sa budú používatelia radi vracať." vyzdvihla pôsobenie UKB vo svojom príhovore K. Krištofová.
2019 06 21 8 kolokvium 1 2019 06 21 8 kolokvium 3

Hlavným mottom tohtoročného odborného stretnutia je "Knižnice pre Európu - Európa pre knižnice". Diskusie priamo nadväzujú na manifest Medzinárodnej federácie knižničných asociácií a inštitúcií (IFLA), ktorej členkou Stálej komisie pre národné knižnice je aj Katarína Krištofová. Manifest vyzýva európske krajiny, aby svojim obyvateľom garantovali možnosť vzdelávať sa prostredníctvom knižníc a podporovali tak slobodný prístup k informáciám v oblasti kultúry, vedy a inovácií.

Kolokvium sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR Ľubici Laššákovej, ktorá počas slávnostného otvorenia zdôraznila, že Európa by mala dať prísľub v oblasti informácií, že každý človek bude mať prístup k informáciám, ktoré potrebuje na zlepšenie svojho života: "Na dosiahnutie tohto cieľa by mala využiť potenciál knižníc, aby sa zabezpečil prístup každého jednotlivca k iniciatívam a projektom, ktoré podporujú čítanie, gramotnosť a učenie sa a podporovať vývoj vhodných nástrojov na meranie vplyvu týchto opatrení." povedala ministerka vo svojom príhovore.
2019 06 21 8 kolokvium 5

Okrem krajín V4 sa podujatia zúčastnili aj odborníci z Holandska, USA, Rumunska či Srbska. Kolokvium knižnično-informačných expertov krajín V4+ sa zameriava na spoluprácu pamäťových inštitúcií - knižníc, múzeí, galérií a archívov v oblastiach uchovávania, digitalizácie a predovšetkým komplexného sprístupňovania kultúrneho a vedeckého dedičstva v rámci zjednotenej Európy.

FOTO: Róbert Erent, UKB


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo