8.Kolokvium knižnično-informačných expertov krajín V4+
Slovensko je už po tretíkrát centrom medzinárodnej odbornej diskusie o potrebe prehĺbenia spolupráce európskych knižníc. V dňoch 17. - 19. júna 2019 sa tu totiž konal 8. ročník Kolokvia knižnično-informačných expertov krajín V4+. Slávnostne ho otvorila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice Bratislava (UKB), Silvia Stasselová a generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice, Katarína Krištofová.
Univerzitná knižnica, ako organizátor podujatia, si počas celého roka 2019 pripomína aj 100. výročie svojho vzniku. Počas slávnostného otvorenia kolokvia táto téma zaznela niekoľkokrát v príhovoroch hostí. "Počas 100 rokov svojej činnosti Univerzitná knižnica v Bratislave získala nezastupiteľné miesto v systéme slovenských vedeckých knižníc. Oceňujeme nielen vaše aktivity realizované v oblasti odborných knižničných činností a knižničných služieb, ale i kultúrne a vzdelávacie akcie, ktoré pripravujete pre knihovnícku obec i verejnosť. Som presvedčená, že vaša knižnica si naďalej zachová svoje výrazné postavenie medzi vedeckými knižnicami SR, že zostane zárukou poskytovania kvalitných knižnično - informačných služieb a miestom, do ktorého sa budú používatelia radi vracať." vyzdvihla pôsobenie UKB vo svojom príhovore K. Krištofová.
Hlavným mottom tohtoročného odborného stretnutia je "Knižnice pre Európu - Európa pre knižnice". Diskusie priamo nadväzujú na manifest Medzinárodnej federácie knižničných asociácií a inštitúcií (IFLA), ktorej členkou Stálej komisie pre národné knižnice je aj Katarína Krištofová. Manifest vyzýva európske krajiny, aby svojim obyvateľom garantovali možnosť vzdelávať sa prostredníctvom knižníc a podporovali tak slobodný prístup k informáciám v oblasti kultúry, vedy a inovácií.
Kolokvium sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR Ľubici Laššákovej, ktorá počas slávnostného otvorenia zdôraznila, že Európa by mala dať prísľub v oblasti informácií, že každý človek bude mať prístup k informáciám, ktoré potrebuje na zlepšenie svojho života: "Na dosiahnutie tohto cieľa by mala využiť potenciál knižníc, aby sa zabezpečil prístup každého jednotlivca k iniciatívam a projektom, ktoré podporujú čítanie, gramotnosť a učenie sa a podporovať vývoj vhodných nástrojov na meranie vplyvu týchto opatrení." povedala ministerka vo svojom príhovore.
Okrem krajín V4 sa podujatia zúčastnili aj odborníci z Holandska, USA, Rumunska či Srbska. Kolokvium knižnično-informačných expertov krajín V4+ sa zameriava na spoluprácu pamäťových inštitúcií - knižníc, múzeí, galérií a archívov v oblastiach uchovávania, digitalizácie a predovšetkým komplexného sprístupňovania kultúrneho a vedeckého dedičstva v rámci zjednotenej Európy.
FOTO: Róbert Erent, UKB