Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  SNK ako výletná destinácia - Oponice

Letné prázdniny - čas kúpania, zábavy, bicyklovania a najmä množstva skvelých zážitkov bez ťažkej školskej tašky a indexu. Deti v každom veku milujú bohatý program, potulky po prírode, opekačky a veselé atrakcie. Je to však aj správny čas, ako im do hláv nenápadne naliať informácie, ktoré využijú na vlastivede, prírodopise, dejepise či geografii. Slovenská národná knižnica vám ponúka dve mimoriadne miesta, kam vyraziť na rodinný výlet.

Priťahuje deti aj dospelých

Hovorí sa jej "najkrajšia historická knižnica na Slovensku". Reč je o Aponiovskej knižnici v Oponiciach, ktorá láka množstvom fantastických príbehov nielen o svojich majiteľoch, ale aj o nádherných a vzácnych knihách, ktoré ju zdobia. "Slovenská národná knižnica umiestnila do úchvatnej zrekonštruovanej repliky historickej knižnice unikátnu zbierku viac ako 8 tisíc zväzkov Aponiovskej knižnice, ktoré pokrývajú 17 vedných disciplín a 31 tematických skupín," uviedla Jana Cabadajová zo Slovenskej národnej knižnice. Počas letných prázdnin preto kroky turistov vedú aj na toto čarovné miesto. "Vie osloviť každého, svojou nezameniteľnou vôňou, charizmou a vzhľadom, ale najmä svojím príbehom. Ten siaha do druhej polovice 18. storočia a je plný nečakaných udalostí a zvratov," prezrádza na úvod jej správca Peter Králik.

Sláva a pád knižnice i majiteľov

Strhujúcou prechádzkou storočiami. Dozviete sa o vzniku knižnice i o tom, že vďaka grófovi a diplomatovi Antonovi Aponimu vznikla prvá verejná knižnica v Uhorsku, o mravenčej práci knihovníkov A. Michelazziho a A. C. Grubera, dobrodružnom a často hýrivom živote Henricha Aponiho, ktorý sa preslávil ako vášnivý poľovník svojimi výpravami po Afrike, Indii a Himalájach. Dokonca výtlačok jeho cestopisu dostal darom osobne i Mahátma Gándhí. Sklony k dobrodružstvu príslušníkov rodu zaklincuje príbeh o Geraldine Aponiovej, albánskej kráľovnej. A z napätia počas prehliadky nevytrhne ani príbeh kufra jedného z pasažierov Titanicu, ktorý sa nachádza v knižnici.

Knihy Giordana Bruna i Galilea Galileiho

Police knižnice zdobia prvotlače vzácnych diel a množstvo zahraničných uznávaných autorov. "Okrem iného tu nájdete dielo slávneho Giordana Bruna z roku 1585, prácu Isaaca Newtona zo začiatku 18. storočia alebo vzácne aktá pápežov a koncilov," uviedol P. Králik. Samozrejmosťou sú práce Goetheho, Schillera, Kanta, alebo Fichteho. Z talianskeho prostredia zaujme Michelangelova architektúra, poézia Petrarcu, či dielo Pietra Arettina a veľa iných. Rozhodne tu je čo vidieť, no i počuť. Počas prehliadky sa dozviete aj o pätici hudobných skladateľoch - Haydn, Mozart, Beethoven, Liszt a Chopin, ktorí pre Aponiovcov hrali a komponovali. Obdivuhodný je osud a práca františkána Vševlada J. Gajdoša a jeho neprehliadnuteľný prínos pri zachovaní a zdokumentovaní obsahu historickej knižnice. "Príďte si ju pozrieť a uvidíte, že tých pár viet, ktoré ste si prečítali nedokážu v plnej miere vystihnúť jej čaro. Nájdete ju pod zrúcaninami Oponického hradu ukrytú v tôni stáročných platanov," uzavrel správca Aponiovskej knižnice v Oponiciach Peter Králik.

Oplatí sa vidieť aj hrad aj hrobku

Aby bol váš prázdninový deň v Oponiciach kompletný, skúste spojiť návštevu knižnice s prehliadkou poľovníckeho múzea v Malom kaštieli. Neobíďte ani hrobku Aponiovcov pod kostolom sv. Petra a Pavla. Iste poteší i trochu turistiky a čerstvého vzduchu túrou na zrúcaninu Oponického hradu. Príjemnou bodkou môže byť ochutnávka zlatého moku z oponickej vínnej pivnice, na ktorom si pochutnávala v 19. storočí aj anglická kráľovná Viktória.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo