Na polceste na Mars
Priestory Slovenskej národnej knižnice sa v nedeľu 10. júla 2022 popoludní zaplnili do posledného miesta. Takmer tisícka návštevníkov z rôznych kútov Slovenska využila jedinečnú príležitosť stretnúť sa so slovenskou astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou a prof. Štefanom Kleinom, ktorý stojí za vznikom lietajúceho auta. Vedecko-popularizačné popoludnie Na polceste na Mars bolo okrem toho nabité aj sprievodnými akciami pre malých i veľkých.
Ako v príhovore uviedla generálna riaditeľka SNK, Katarína Krištofová „veda by nenapredovala bez vzdelaných ľudí a vzdelanie hľadáme primárne v knihách. A nezáleží na tom, či sú vytlačené na papieri alebo sprístupnené v digitálnej knižnici, či ako PDF-ka v čítačkách.“ Aj preto sa SNK rozhodla pripraviť pre svojich priaznivcov a používateľov tento typ podujatia.
Dr. M. Musilová počas prednášky zrekapituluje svoje pôsobenie vo vesmírnej agentúre NASA, kde sa uplatnila vďaka svojim úspešným projektom zameraným na výskum extremofylov a porozprávala o svojom novom projekte Seven summits. Otázkam od detí i dospelých nebolo konca, niektorí si ich nechali aj na osobné stretnutie počas autogramiády.
Aj napriek tomu, že mnohí návštevníci verili v príchod samotného unikátu, lietajúce auto AirCar predstavil jeho konštruktér, prof. Štefan Klein, len prostredníctvom videotechniky. Nevadí, možno o rok :-)
Pre mnohých bola čerešničkou na torte verejná prezentácia originálov slávnych diel z 15. a 16. storočia Galilea Galileiho, Giordana Bruna a Isaaca Newtona. Knihy, sú kvôli svojmu veku a krehkosti len veľmi veľmi výnimočne prezentované a tak sa pri nich neustále zhromažďoval zástup zvedavcov. Hoci sú verejnosti plnotextovo prístupné v Digitálnej knižnici SNK, vidieť 400-ročné legendárne diela zakladateľov moderných prírodných vied naživo, je zážitok, ktorý internet nenahradí :-) A o samotnej Digitálnej knižnici SNK a o tom, čo ponúka, sa záujemcovia dozvedeli aj na osobitnej prednáške.
Svoju slovenskú premiéru mal pred našou budovou aj krásny dizajnový, elekrický malý mestský Patak Rodster slovenskej firmy Patak Motors, ktorý mal úspešnú svetovú premiéru koncom mája na 37. ročníku Festival Automobile International v Paríži. Záujem malých i veľkých pútal nielen nádhernou oranžovou farbou a dizajnom, ale aj technologickou vyspelosťou a šetrnosťou, k životnému prostrediu aj k priestoru na parkovanie v mestách.
Vedecko-popularizačné zameranie nášho nedeľného popoludnia doplnilo aj prvé slovenské mobilné planetárium, ktoré svojim premietaním vzdelávacích aj zábavných filmov (nielen) o hviezdach a vesmíre na planetárnej kupole zabavilo nielen deti. Nechýbali ani tvorivé dielne – deti vyrobili viac ako 120 rakiet. Pre deti si množstvo zábavy prichystala požičovňa hračiek Hravonožec, potešilo ich aj maľovanie na tvár a prechádzka svetom rozprávok - Z rozprávky do rozprávky.
Svojim záťažovým testom si prešiel aj Fotomat - revolučný samoobslužný kiosk, ktorým sa SR prezentovala aj na Expo 2022. Každý sa snažil vytlačiť si čo najviac fotiek, aby si ich hneď stihol dať aj podpísať hviezdnymi aktérmi.
Veríme, že pre mnohých bolo práve toto podujatie impulzom na to, aby zavítali na naše webové stránky a na profily na sociálnych sieťach, kde vždy ponúkame aktuálne informácie o poskytovaných službách a pripravovaných podujatiach.
Ďakujeme za návštevu a veríme, že ste si toto popoludnie v našich priestoroch užili a že sa opäť s mnohými z vás uvidíme!
Celý program podujatia Na polceste na Mars. (pdf, 3.01 MB)
Foto: M. Lašut