Výstava: Mystériá Stvoriteľa, zeme a vody

Diela známej turčianskej výtvarníčky Ľudmily Balkovej rod. Šišítkovej si môžu návštevníci pozrieť v priestoroch Literárneho múzea SNK od 5. augusta do 23. októbra 2022. Nová kolekcia obrazov, predstavená na výstave Mystériá Stvoriteľa, zeme a vody, upozorňuje na autorkine duchovné inšpirácie, jej tvorivé prenikania a chápania odrazov života i viery vo výtvarnom umení.

foto výstavy Mysteria foto výstavy Mysteria
Ľudmila Balková sa narodila v roku 1954. Jej rodina pochádza z Ratkova. Tvorí a žije v Martine. Výtvarnej tvorbe sa začala venovať v roku 1990, keď sa stala členkou Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov pri Základnej umeleckej škole a Turčianskom osvetovom stredisku v Martine. V začiatkoch sa zaujímala najmä o ilustrátorskú tvorbu a grafiku, no postupne vyskúšala aj ďalšie techniky, napr. prácu s akvarelom, temperou, olejom, suchým pastelom, prácu s textilom, tvorbu bižutérie, šperkov, či prácu s hlinou. Od roku 1991 sa zúčastňuje výtvarníckych súťaží regionálneho, národného aj nadnárodného charakteru, na ktorých získala viacero ocenení. Pripravila množstvo autorských výstav po celom Slovensku. Jej diela sú súčasťou súkromných zbierok v Čechách, Nemecku, Maďarsku, Rakúsku, Rusku, Kanade, USA a jej profil bol v roku 2011 zaradený do encyklopédie Who is Who v Slovenskej republike.

foto výstavy Mysteria foto výstavy Mysteria
Svoju tvorbu považuje za dar, ktorý chce zdieľať s ostatnými. Vyjadruje ňou hlboký precítený vzťah ku kresťanským hodnotám, láske, umeniu a rodnej krajine. „V aktuálnej výstave odkrýva svoj celkom tesný osobnostný vzťah k prírode Slovenska, najmä tej rodnej, turčianskej, ale aj k prírodným hodnotám celej našej vlasti. Na malom kúsku Slovenska nachádzame nádhernú krajinu, jedinečnú flóru i faunu a stále živú zem, nasýtenú životodarnými vodnými zdrojmi, studničkami, prameňmi, riečkami, jazerami, skrátka živou vodou posvätené, duchom ľudu a azda aj stvoriteľom požehnané životné prostredie.“ (PhDr. J. Beňovský)
Obrazy Ľudmily Balkovej však nie sú len obyčajným stvárnením reality. Nesú v sebe osobitý výraz, pokoj a zároveň silu a krásu života. Pozorovateľa očaria svojou úprimnosťou.

foto výstavy Mysteria foto výstavy Mysteria
Návštevníci Literárneho múzea SNK sa môžu osviežiť prostredníctvom obrazov Ľudmily Balkovej pri studničkách a vodných tokoch do 23. októbra tohto roku.

foto výstavy Mysteria foto výstavy Mysteria

PhDr. Ivana Danková
kurátorka výstavy

logo online katalog snk new grlogo dikda katalog grlogo DIKDAlogo eiz grlogo slovakiana grlogo zond grlogo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

February 2023
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
Celý program nájdete v prílohe. Link na prihlásenie. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  08 02 2023
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo DIKDA   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WordDigital Library logo