Vážne i nevážne

Historické výročia nemusia byť vždy len vysoko odborné a nudné. Mohli ste sa o tom nedávno presvedčiť u nás so známymi humoristami a hudobníkmi, keď sme spoločne (okrem iného) spomínali aj na vznik Slovenskej republiky, ktorej 30. výročie si celý rok pripomíname.

foto Vazne i nevazne 11 foto Vazne i nevazne 12

foto Vazne i nevazne 15 foto Vazne i nevazne 16

Vážne i nevážne vyspovedal humorista a literát Lukáš Latinák svojich rovnako vtipných hostí – Zuzanu Kubovčíkovú Šebovú a Vladimíra Kobielskeho. Okrem vtipných historiek z bežného života i hereckej "branže" glosovali aj udalosti, o ktorých sa písalo v médiách v roku 1992. Noviny a časopisy, ktoré v tom roku vyšli, boli k nahliadnutiu „naživo“ aj virtuálne vďaka Digitálnej knižnici SNK a multimediálnej prezentačnej vitríne.

foto Vazne i nevazne 4 foto Vazne i nevazne 2 

Okrem toho, vo foyer Slovenskej národnej knižnice sme si v sprievode odborníčky pozreli komentovanú prezentáciu dobových udalostí od prijatia Zákona o česko-slovenskej federácii (1968) po vznik Slovenskej republiky 1. 1. 1993.

foto Vazne i nevazne 1 foto Vazne i nevazne 3

„Na počiatku bolo slovo“ bol zas názov prednášky historičky SNK Jany Cabadajovej, počas ktorej sme si zmapovali aj hlbšiu minulosť – zašli sme až do obdobia, kedy vznikalo prvé písmo, papier a pergamen, začali sa tlačiť knihy Gutenbergovým strojom a dostali sme sa až po koniec 19. storočia, kedy slovenčina nabrala definitívnu podobu.

K nahliadnutiu boli aj vzácne exponáty z fondov SNK – prvé preklady Biblií z originálnych jazykov (hebrejský, grécky a aramejský), ktoré vznikali v 15. - 18. storočí:

* Biblia (Latina) – jej prvý preklad do latinčiny

* Biblia (Germanica) – jej prvý preklad do nemeckého jazyka z 15. storočia. Ak vás zaujíma jej príbeh, nenechajte si ujsť naše 5-minútové video, ktoré je venované práve tejto výnimočnej pamiatke:

foto Biblia 1 foto Biblia 2
Biblie z 15. a 16. storočia sú nádherne ilustrované a zdobené zlatom.


* Biblia (Bohemica) – čeština bol historicky tretím jazykom, do ktorého bola kniha kníh preložená. V našich zbierkach sa nachádza aj jej prvá tlačená verzia z 15. storočia ako aj Kralická Biblia zo 16. storočia.

* Prvým oficiálne známym prekladom Biblie do slovenčiny je tzv. Kamaldulská Biblia. Preložili ju kamaldulskí mnísi v polovici 18. storočia a použili pritom výrazy bežnej hovorenej slovenčiny, západoslovenských nárečových prvkov a českých slov. Existuje len v rukopise.

K nahliadnutiu boli aj faksimile tzv. Vatikánskeho kódexu zo 4. storočia a prvé kodifikačné príručky Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra či Martina Hattalu, ktoré stáli pri zrode spisovnej slovenčiny. 

Vysiela rádio je hudobno slovné soireé obľúbeného zoskupenia Funny Fellows, ktorí si ako svojho hosťa pozvali Mariána Labudu. Pásmo humoru a hudby bolo pripravené z literárnych diel slovenskej a európskej literatúry, k tomu nechýbal improvizovaný humor a komunikácia s divákmi.

 foto Vazne i nevazne 6 foto Vazne i nevazne 7

foto Vazne i nevazne 8 foto Vazne i nevazne 9

 

 

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library