Literárne múzeum: Slniečko v múzeu

alebo ako dosiahnuť na slniečko - je názov interaktívnej výstavy pre deti i dospelých, ktorá čaká na svojich návštevníkov od 10. novembra 2023 v Literárnom múzeu SNK. Slniečko je totiž náš najznámejší detský časopis a možno neuveríte, ale prvé číslo vyšlo v septembri 1927, teda takmer pred 100 rokmi Smile

ilustracny obrazok k vystave Slniecko

Nepretržite vychádzalo až do júna 1950, kedy ho tzv. „strážcovia kultúry“ prinútili zájsť Sad Za mrakmi bolo skryté až do roku 1969 a našťastie, odvtedy už nezapadlo!

foto vystavy Slniecko foto vystavy Slniecko

Časopis prechádzal počas svojich úctyhodných rokov rôznymi premenami, ale od samého začiatku sa profiloval ako vyberaný umelecký časopis určený detskému čitateľovi. Spočiatku akcentoval kresťansko-etický rozmer, ku ktorému postupne pribúdali texty ovplyvnené národno - sociálnymi náladami v spoločnosti a venoval pozornosť i výchove a vzdelávaniu detí. Postupne začal plniť svoje stránky umeleckými textami s obrázkami, ktoré ich sprevádzali. Zdôrazňoval pritom literárnu i publicistickú tvorbu súbežne s jej ilustrátorskou zložkou. K ľudovým rozprávkam a povestiam postupne pribúdali v časopise ukážky zo slovenskej pôvodnej tvorby i prekladovej literatúry. Prvým redaktorom časopisu sa stal jeho zakladateľ Rudolf Klačko, ale druhý ročník Slniečka už zredigovali spolu s Jozefom Cígerom Hronským, ktorý redakčnú tvorbu časopisu prevzal už v r. 1928 a pokračoval v nej nepretržite až do r. 1941.

foto vystavy Slniecko foto vystavy Slniecko

Do roku 1939 ho vydávala Matica slovenská v spolupráci s Československým Červeným krížom. Neskôr vychádzalo výlučne pod „ochrannými krídlami“ Matice slovenskej v Martine. Dnes Slniečko vydáva Slovenské literárne centrum v Bratislave. 

Možno sa teda pýtate, čo časopis Slniečko hľadá v Literárnom múzeu? Jednak do neho vďaka svojej zaujímavej a bohatej histórii patrí a okrem toho, všetko užitočné a zároveň ušľachtilé alebo krásne, čo píše svoj príbeh, sa skôr či neskôr stáva predmetom múzejného skúmania. A viete, my múzejníci sme v podstate zvedaví ľudia. Preto zbierame, poznávame a vystavujeme všetko, čo náš predmet skúmania charakterizuje. Veď ako inak by sme sa o sebe dozvedeli, keby sme svoju minulosť neskúmali? Najmä vtedy, keď časopis dokáže prežiť 96 rokov.

Budete sa veru diviť, keď na výstave uvidíte, koľko zaujímavých múzejných predmetov nás (skôr i neskôr narodených) s týmto časopisom spája. Našli sme ich v našom zbierkovom fonde! Skrývali sa napríklad pod menami ilustrátorov časopisu (Jaroslav Vodrážka, Karol Ondreička či Emil Makovický). Našli sme však aj portréty literárnych osobnosti, ktoré pred vyše 90 rokmi založili Slniečko, ba aj ich osobné predmety, ktoré so Slniečkom súvisia. Napríklad plniace pero, ktorým Mária Rázusová – Martáková písala do časopisu rozprávkové príbehy či obľúbené hodinky Jozefa Cígera Hronského, ktoré mu odmeriavali denný čas na písanie a na oddych.

Budete prekvapení, čo všetko sme pre vás vytiahli z depozitu na svetlo sveta!

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

Jarmila Kováčová
kurátorka výstavy

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

December 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library