Janez Puhar (1814-1864)
Život a dielo slovinského vynálezcu Janeza Puhara (1814-1864), ktorému sa ako prvému na svete podarilo vytvoriť fotografiu na skle, približuje výstava v Slovenskej národnej knižnici, ktorú pripravila v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky v SR.
Mimoriadne vzdelaný kňaz, umelec a vedec ovládal niekoľko jazykov, písal básne, hral na niekoľko hudobných nástrojov. Mal maliarske nadanie a s nadšením sa venoval aj prírodným vedám. Do dejín fotografie sa nezmazateľne zapísal, v roku 1842, keď prišiel na spôsob prenosu fotografie na sklenené dosky. Proces sa odborne nazýva hyalotypia. Hoci prvé informácie o jeho vynáleze priniesli noviny už v roku 1841, patent naň Puhar nezískal. Ten si v roku 1848 pripísal vynálezca a fotograf Claude Félix Abel Niépce de Saint-Victor. Hoci Puhar za svoj vynález dosiahol svetové ocenenia, stal sa členom Francúzskej akadémie vied a získal niekoľko medailí na svetových výstavách, bohatstvo ani slávu mu nepriniesol. Naopak, experimentovanie s chemikáliami mu zrejme spôsobilo zdravotné problémy, na ktoré ako 49-ročný zomrel.
Jeho zachované dielo - Janez Avguštin Puhar, autoportrét, ktoré vytvoril v polovici 19. storočia je však natoľko vzácne, že bolo zaradené Medzinárodnou radou múzeí (ICOM) na Červený zoznam ohrozených umeleckých predmetov z juhovýchodnej Európy.
Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa
Slovenská národná knižnica