Cesta časom
Objaviteľ siedmich nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella boli 25. mája 2024 hosťami vedecko – popularizačného dňa v Slovenskej národnej knižnici. Pozreli sme sa späť do minulosti, kedy naše oceány, súš i vzduch obývali dinosaury a hľadali sme odpovede, či ich záhuba naozaj mohla prísť z vesmíru. No a jeden živý sa pohyboval aj po knižnici :-)
O práci slovenského vedca, paleontológa doc. RNDr. Martina Kundráta, Ph.D. bola nakrútená nejedna televízna reportáž. Vo svete je považovaný za jednu z najväčších kapacít a ako konzultanta ho kolegovia prizývajú ku mnohým odborným prípadom. Objavil napríklad najmladší exemplár Archeopteryxa, dva nové pterosaury – z ktorých jeden je najväčším lietajúcim plazom Južnej Ameriky. Našiel niekoľko dinosaurích embryí ale aj prvé perá polárnych dinosaurov zo spodnej kriedy Austrálie. Po rokoch strávených v zahraničí na štúdiách a expedíciách sa vrátil domov na Slovensko a pracuje v Centre interdisciplinárnych vied na UPJŠ v Košiciach - vyučuje odbory ako Evolúcia človeka, Paleozoológia a pod. Popri prednáškach sa venuje skúmaniu evolúcie dinosaurov – niekoľko mesiacov do roka trávi vo viac či menej prívetivých exteriéroch na expedíciách. Spolupracuje s niekoľkými univerzitami vo svete.
Patrí k priekopníkom vo využívaní metód počítačovej tomografie v paleobiológii.
S kozmonautom Ivanom Bellom sme sa porozprávali aj o tom, či niektoré z množstva voľne poletujúcich „kameňov“ vo vesmíre naozaj mohli vyhubiť dinosaurov. Pripomenuli sme si aj 25. výročie jeho letu. Presne 20. februára 1999 totiž ráno vstal, obliekol si skafander a o 5.17 h sa vydal v ústrety svojmu najväčšiemu životnému dobrodružstvu – šesťdňovej vedecko-lekárskej vesmírnej misii.
Návštevníci mohli nahliadnuť v DIKDA - digitálnej knižnici SNK do osobnej knižnice Andreja Kmeťa (tzv. Kmetiany) - nášho polyhistora, geológa, historika, botanika, mykológa, etnografa ale aj archeológa a zakladateľa slovenskej paleontológie.
Rímsko-katolícky kňaz aj napriek tomu, že nemal odborné vzdelanie v tomto odbore, ktorý sa systematicky venoval archeológii, už v tom čase si vyslúžil prezývku „slovenský Schliemann“. Vykopal a zachránil mamuta z Beše a tým položil základy slovenskej paleontológie.
Vedecko – popularizačný deň bol bohatý aj na sprievodné aktivity v interiéri a exteriéri sídelnej budovy SNK. Hlavným lákadlom bol „živý“ štvormetrový dinosaurus, ktorý sa pohyboval po knižnici. Moderné technológie 21. storočia nám umožnili pohladkať malé dinosaurie bábätko. Nedávni účastníci majstrovstiev sveta v LEGO® robotike z Kockovňa Teamu nám ukázali robotických dinosaurov a solárny systém. A nechýbali ani ďalšie druho a treťohorné atrakcie, virtuálna realita a tvorivé dielne.