Stretnutie s Renátou Názlerovou
Renáta Názlerová – spisovateľka, scenáristka, herečka a lektorka v oblasti komunikácie, medziľudských vzťahov a sebamotivácie hovorila so žiakmi o vzťahoh a identite na internete. S dospelými zas podvečer diskutovala o knihách, živote vzťahoch.
Dve dopoludňajšie podujatia Radšej byť ako biť. boli určené pre žiakov 2. stupňa základných škôl a stredoškolákov. Diskutovali o tom, ako fungujú vzťahy a aká dôležitá v živote je láska a úcta ku sebe samému. Ak si človek váži samého seba a má sa rád, len veľmi ťažko dovolí, aby ho iní zraňovali. Dokáže určiť, kedy prekročili tú povestnú červenú čiaru. Renáta Názlerová mladým tiež radila, ako si majú vytvoriť svoju bezpečnú identitu na internete.
Týmto sa aj Slovenská národná knižnica pripája k inštitúciám, ktoré chcú prevenciou pomôcť zlepšiť prostredie v školách a pomôcť zraneným a zraniteľným. Hoci je šikanovanie v školskom prostredí diskutovanou témou, stále sa stretávame aj s jej neriešením či zľahčovaním. Dôvodom je možno aj fakt, že do riešenia sú zapojení nielen obeť a agresor ale aj spolužiaci, učitelia i rodičia.
Podvečer v rámci Kultúry na kopci sme sa s Renátou Názlerovou rozprávali O knihách, živote a vzťahoch. Vyštudovaná novinárka roky pôsobila v tejto oblasti, v súčasnosti sa venuje publicistike. Poznáme ju ako scenáristku a sudkyňu zo Súdnej siene, ako moderátorku talkshow Supermama. Svoje skúsenosti využíva aj ako lektorka kurzov, ktoré sú zamerané na komunikáciu, medziľudské vzťahy a sebamotiváciu. Z jej spisovateľskej tvorby spomeňme úspešnú trilógiu Návodov (Návod na obsluhu lásky, Návod na obsluhu dieťaťa, Návod na obsluhu šéfa), kriminálku Vražda Eleny P. či Tučibomba a Tisíc a jedna noc s Arabom.
Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa