Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Liečim, liečiš, liečime ...

Liečiteľstvu sa ľudia venovali od nepamäti. Ľudové liečiteľky, ktoré ovládali silu liečivých rastlín a ich účinkami pomáhali ľuďom zbaviť sa ťažkostí, boli dokonca v stredoveku často označované za čarodejnice. „Posvätnou knihou“ liečiteľov a čarodejníc bol herbár. A jeho história je naozaj veľmi bohatá. 

foto novinky - herbar 1

 

V stredoveku sa herbár chápal ako kniha o liečivých rastlinách a zaoberal sa popisom rastlín a ich liečivými účinkami. Stredoveké herbáre prinášali množstvo informácií o účinkoch bylín, ich príprave a použití v liečiteľstve ľudí i zvierat. Mali vysokú odbornú úroveň a v meštiackych domácnostiach sa používali ako praktické príručky k liečeniu či vareniu.  

Najstarším herbárom vo fondoch Slovenskej národnej knižnice (SNK) je herbár Johannesa von Cubu Hortus sanitatis, ktorý bol vytlačený v roku 1485. Táto „záhrada zdravia“ poukazuje aj na niektoré stredoveké, často veľmi bizarné, lekárske metódy. Je bohato ilustrovaný ručne kolorovanými drevorezmi  rastlín. „Ide o veľmi populárne dielo svojej doby, ktoré slúžilo ako encyklopédia všetkých vedomostí o rastlinách, ale aj zvieratách a mineráloch a ich využití v lekárstve.  Vďaka národnému projektu Digitálna knižnica a digitálny archív spolufinancovaného z fondov Európskej únie digitalizujeme a ponúkame širokej verejnosti aj takéto veľmi hodnotné klenoty, ktoré inak môže vidieť len úzky okruh ľudí“, hovorí generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

K najvýznamnejším herbárom v SNK patrí aj Herbarius z roku 1486, ktorý je zaujímavý tým, že pri jednotlivých rastlinách sú ich rukopisné názvy napísané v bosniančine, niektoré aj v slovenčine alebo inom slovanskom jazyku.

Depozity SNK ukrývajú aj viac ako 410-stranový Kreuterbuch  od otca botaniky a lekára Hieronymusa Bocka zo 16 storočia. Herbár obsahuje 477 drevorezových ilustrácií rastlín, ako aj index bylín, ovocia a stromov v latinčine a gréčtine. Dielo obsahuje aj register chorôb v nemčine.

Digitalizácia knižničných dokumentov zo zbierok SNK prebieha v špecializovanom pracovisku vo Vrútkach, ktoré je vybavené najmodernejšími špičkovými technológiami. Ukážky zdigitalizovaných herbárov, ako aj iných hodnotných a zaujímavých diel môžete nájsť na www.snk.sk alebo www.dikda.eu.

Zníženie krvného tlaku

Máme celý rad bylín, ktoré sú osožné proti zvýšenému odporu v krvnom obehu. Prvé miesto medzi nimi zasluhuje imelo. Tento na stromoch sa priživujúci krík zachová si zeleň aj cez zimu. Tieto jeho nápadné vlastnosti spôsobili, že imelo hrá v čarodejníctve všetkých národov významnú úlohu. V lekárstve sa používajú vetvičky imela. Vodný výťažok, získaný za studena, je účinnejší ako odvar. Za 4 kávové lyžičky vetvičiek necháme stáť v 2 dl vody 6 – 8 hodín, pijeme výťažok studený, denne 3 šálky. Zdá sa, že účinné látky imela sa ľahko rozkladajú, preto účinnosť drogy silne kolísa. Odporúčajú sa farmaceutické výrobky so stálou účinnosťou. 

Druhá rastlina, ktorá sa s úspechom užíva proti zvápenateniu artérií, je cesnak. Cesnakovou vodou dá sa znížiť krvný tlak aj pokusne na zvieratách.  

(Slovenský herbár, II. sväzok, 1946, str. 229 a 230)

Celá článok je dostupný na: http://dikda.eu/liecim-liecis-liecime/

foto novinky - herbar
Kneippův herbář; Ježek, Jan, 1922
foto novinky - herbar
Slovenský herbár, I. sväzok, 1946

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library