Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Varím, varíš, varíme ...
Manželky panovníkov aj samotné panovníčky vedeli, že láska ide cez žalúdok. Preto si zapisovali recepty. Svedčí o tom aj domáca kuchárska kniha cisárskej rodiny z čias panovania Márie Terézie. Vo Viedni sa dodnes pripravuje napríklad cisársky trhanec Františka Jozefa. Jazyku našich starých a prastarých mám lahodila napríklad vaníliová rýža, zlaté halušky či plnený španielsky vetor.
Kuchárske knihy majú naozaj veľmi dlhú tradíciu, veď ako povedal Seneca „Hlad naučil ľudí vymýšľať nové jedlá”. Prvé recepty kuchárskych majstrov nájdeme už v staroveku. Zaujímavé sú aj informácie o príprave jedál a stolovaní zaznamenané v čase vlády Karola Veľkého. Menu v tej dobe obsahovalo zvyčajne tri chody a pozostávalo z mäsa, zeleniny, ovocia a sladkostí. Prvé skutočné kuchárske knihy začali vznikať v 16. storočí v krajinách s kuchárskou tradíciou ako Francúzsko, Anglicko a Nemecko. O dve storočia neskôr sa vymýšľanie receptov stalo modernou záležitosťou a mnoho jedál dostalo názov podľa ich „vynálezcov”: známa Sacherova torta podľa Franza Sachera alebo Bešamelová omáčka podľa francúzskeho finančníka a správcu Bretónska Louisa de Béchameila. V 19. storočí začali vychádzať aj profesionálne kuchárske časopisy.„Veľkým prekvapením bola v roku 1870 v Budapešti vydaná kuchárska kniha s 1 500 receptami v slovenskom jazyku s názvom Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči od Jána Babilona. Tento budapeštiansky mešťan pôvodom z Gemera vlastnil reštauráciu, v ktorej sa varili slovenské jedlá. Vďaka národnému projektu Digitálna knižnica a digitálny archív spolufinancovaného z fondov Európskej únie digitalizujeme a ponúkame širokej verejnosti aj takéto klenoty z našich depozitov,“ hovorí generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice (SNK) Katarína Krištofová. Babilonova „ľudová kuchárka“ obsahuje recepty aj na bankety, radí vegetariánom aj ľuďom držiacim diétu.
V depozitoch SNK sa zachovala aj Nová kuchárska kniha od známej slovenskej spisovateľky Terézie Vansovej, ktorá radí ako uvariť vaníliovú rýžu, zlaté halušky či plnený španielsky vetor.
Nová kuchárska kniha; Vansová, Terézia; 1914
Celý článok je dostupný na adrese: http://dikda.eu/varim-varis-varime/
Digitalizácia knižničných dokumentov zo zbierok SNK prebieha v špecializovanom pracovisku vo Vrútkach, ktoré je vybavené najmodernejšími špičkovými technológiami. Ukážky zdigitalizovaných kuchárskych kníh, ako aj iných hodnotných a zaujímavých diel môžete nájsť na www.snk.sk alebo www.dikda.eu.