O knižnici Médiá Tlačové správy Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Vysvedčenia slovenských osobností – Ako sa učili naši dejatelia?
Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Vysvedčenia slovenských osobností – Ako sa učili naši dejatelia?
Porovnajte si vysvedčenia s osobnosťami zo stránok učebníc
Ach, tá škola! Časy milé, zábavné, ale aj útrpné až otravné. Ani osobnosti nášho kultúrneho a spoločenského života neboli žiadnymi školopovinnými výnimkami a užili si dranie lavíc so všetkým, čo k tomu patrí. "Práve v tomto čase, keď sa pred katedrou odohrávajú tuhé boje o lepšie koncoročné známky,
prinášame čitateľom pohľad do študentských výsledkov našich 19 dejateľov s 29 vysvedčeniami. Tie sú ako archívne dokumenty súčasťou fondov SNK a vďaka národnému projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (www.dikda.eu), ktorý doteraz zdigitalizoval už milión objektov, ich môžeme sprístupňovať širokej verejnosti,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. Najstaršie vysvedčenie je 205-ročným jubilantom.
V tomto čase, keď žiaci a študenti žijú uzatváraním známok a snahou o čo najlepšie koncoročné vysvedčenie, ponúkame možnosť nahliadnuť do zdigitalizovaných vysvedčení vybraných slovenských osobností.
Jedným zo snaživých študentov 19. storočia bol starý otec spisovateľa Svetozára Hurbana Vajanského a architekta Dušana Jurkoviča – Samuel Jurkovič.
Samuel Jurkovič (1796 – 1873), dagerotypia (LA SNK, SJ 21/14)
Zrejme nikoho neprekvapí, že neskorší ľudovo-výchovný pracovník, organizátor družstevníctva, osvetový pracovník a učiteľ v jednej osobe nosil ako žiak na vysvedčeniach rodičom do Brezovej pod Bradlom dobré správy.
Vysvedčenie z Evanjelického a. v. gymnázia v Banskej Bystrici, 29. 6. 1811 (LA SNK, M 23 U 28)
Pri pohľade na vysvedčenie je vidieť, že otcovi Anny Hurbanovej – Jurkovičovej, prvej slovenskej ochotníckej herečky, nerobila problémy náboženská výchova, maďarčina ani zemepis. Úplne iný pohľad sa nám naskytne pri skúmaní školskej dochádzky jeho vnuka Svetozára Hurbana Vajanského.
Svetozár Hurban Vajanský (1847 – 1916) v roku 1865 v čase štúdia v Stendale (LA SNK, K 23/81)
Vo vysvedčeniach rodáka z Hlbokého je zastúpená takmer celá škála hodnotenia. Ako mladý študent demonštroval jednoznačný názor na národnú situáciu Slovákov, čo sa odrazilo v hodnotení, napríklad, štvorkou z maďarského jazyka na maturitnom vysvedčení. To bol len začiatok. Bystrého, sčítaného a scestovaného spisovateľa, redaktora, vedca a politika sprevádzali neskôr, počas produktívneho života problémy s maďarskou justíciou a opakovaná väzba.
Vysvedčenie z prvej triedy nemeckého evanjelického gymnázia v Modre, 26. 7. 1858 (LA SNK, M 23 U 7)
Zaujímavosťou je, že jeho vysvedčenie z gymnázia v Modre podpísal Ján Kalinčiak (autor humoresky Reštavrácia), ktorý na škole pôsobil od roku 1846 ako profesor latinčiny, maďarčiny a nemčiny a neskôr ako jej riaditeľ. Kalinčiakov podpis sa objavil aj na Vajanského vysvedčení z roku 1861 v časoch jeho štúdia na tešínskom gymnáziu. Riaditeľoval tu v rokoch 1858 – 1869.
Pozrite si s nami vysvedčenia aj ďalších osobností našich dejín - zistíte, ako sa učili napríklad Ján Chalupka,Samo Bohdan Hroboň, Andrej Halaša či Jozef Škultéty.
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív je aj o výberovej digitalizácii. Tentokrát pre vás vyberáme z fondov SNK vysvedčenia, ktoré nás voviedli do školských čias našich národných dejateľov. Veríme, že vás téma zaujala a už teraz sa tešíme, keď vám v II. dieli priblížime z čoho mal štvorky Jozef Gregor Tajovský a ako si v štúdiu počínali Ľudmila Podjavorinská či Jozef Cíger Hronský. Do skorého čítania!
Za spoluprácu ďakujeme Literárnemu archívu SNK, ktorého pracovníci nám poskytli vybrané dokumenty z osobných fondov jednotlivých osobností pre projekt DIKDA.
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/vysvedcenia/
Na stránke www.dikda.eu sa v rámci realizácie projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), verejnosti sprístupňujú zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.