O knižnici Médiá Tlačové správy 100. výročie začiatku 1. svetovej vojny: Atentát, čo zmenil starý svet
100. výročie začiatku 1. svetovej vojny: Atentát, čo zmenil starý svet
S príchodom 28. júna si pripomíname sté výročie sarajevského atentátu na následníka rakúskeho a uhorského trónu, ktoré spustilo politické rozhodnutia s vyvrcholením do I. svetovej vojny.
Slovenská národná knižnica (SNK) prináša čitateľom reakcie slovenských novín na atentát na Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželku vojvodkyňu Žofiu z Hohenbergu, ktorý vykonal 28. júna 1914 v bosnianskom Sarajeve Gavrilo Princip.
„Správa o tomto čine otriasla vtedy celou Európou a promptne na ňu reagovali aj slovenské periodiká. Niektoré z nich priniesli dokonca mimoriadne vydania, ktoré ponúkame našim čitateľom v digitalizovanej podobe," uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
SNK v rámci projektu Digitálna knižnica a digitálny archív pravidelne približuje tému „Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi", kde nechýbajú informácie o tom, čím Slovensko, ale aj vtedajší svet aktuálne žili. Veľká vojna naplnila na najbližšie štyri roky strany všetkých periodík. Práve atentát v Sarajeve bol v napätých zahraničných vzťahoch Európy vnímaný ako rozbuška medzinárodného konfliktu.
„Zaujímavosťou je, že radnica, ktorú následník trónu opúšťal, a krátko na to bol zavraždený, sa stala Národnou knižnicou. Budova bola opakovane ničená dvoma vojnami a ostreľovaním Sarajeva v roku 1992. Vtedy požiar v knižnici nenávratne zničil 2 milióny kníh, medzi nimi i vzácne zväzky multikultúrneho života tohto miesta. Práve teraz v máji, pri príležitosti 100. výročia neslávnej udalosti, otvorili rekonštruovanú Národnú knižnicu v Sarajeve vo všetkej nádhere neo-maurského štýlu," doplnila K. Krištofová.
Článok k výročiu atentátu a odkazy na reakcie novín nájdete na:
Dennica, jún – júl 1914, s. 2
Ako atentátovému fiasku pomohla náhoda a v tom čase vyhodnocovali vzniknutú situáciu naše periodiká i čoho sa obávali, sa dozviete na adrese: http://www.dikda.eu/atentat-co-zmenil-stary-svet. V reakcii časopisu Dennica slovo dostala Ľudmila Podjavorinská.
Dennica, jún – júl 1914, s. 1
Dennica, jún – júl 1914, s. 3
Dôsledky atentátu ale siahajú až z Veľkej vojne, ktorej priebeh môžete sledovať spolu s nami a historickými dokumentami na portáli DIKDA - http://www.dikda.eu.
Digitalizované zbierky SNK sú dostupné cez projekt Europeana Collections. SNK sa zapojila aj do riešenia projektu Europeana 1914 - 1918, kde nájdete ďalšie dokumenty z fondov SNK (Literárny archív) viažuce sa k téme I. svetovej vojny:
-
periodické publikácie slovenskej proveniencie z obdobia 1. svetovej vojny (1914 - 1918) - prejdi na dokumenty
-
fotografie spisovateľa Ivana Stodolu počas vojenskej služby v období 1. svetovej vojny - prejdi na fotografie
-
dokumentárne fotografie z bojísk 1. svetovej vojny (1914 - 1918) - prejdi na fotografie
- Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. manažérka publicity DIKDA zastupujúca hovorkyňa