Ako vyzerali posledné dni starého sveta
Nič už nefundovalo tak, ako predtým. Vojna zasiahla všetky oblasti ľudskej existencie. Zrazu už hlavou rodiny nebol muž, ale nohavice si musela v nejednej domácnosti obliecť žena. Od 28. júla 1914 sa starý svet, nevynímajúc rakúsko-uhorskú monarchiu, otriasol v základoch.
„Slovenská národná knižnica ponúka pri príležitosti 100. výročia začiatku I. svetovej vojny pohľad na život ľudí, obcí a miest, ktorých ďalšiu existenciu zasiahla veľká tragédia. Konflikt narušil ich každodennosť a vniesol do nej úplne nové, dovtedy nezažité pravidlá. Výberom fotografií zo začiatku 20. storočia, ktoré sú svedkami mierovej doby, prinášame čitateľom spomienky na starý svet bez vojny,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
Fotografie zo zbierok Literárneho archívu SNK kontrastne dopĺňajú komentáre, ktoré poukazujú na dopady vojnového konfliktu na ľudí. Snímky zobrazujú napríklad mladý svadobný pár, pracujúcich na lúke, bezstarostné a hrajúce sa deti, zjednávajúcich sa na trhu, hudobníkov či dievčatá v službe vojenského aparátu.
Obyvatelia Valaskej počas poľných prác v lete (LA SNK, sign. PV 2)
Počas bojov I. svetovej vojny bolo v dedinách viac žien ako mužov, pretože mnohí z nich nedobrovoľne opustili svoje rodiny kvôli povolaniu do zbrane. Zhrabávanie sena však bola ženská robota, preto je ich prevaha na fotografii bežná. Vojna však mnohé ženy vyhnala od sporákov a malých detí do fabrík robotovať do ťažkých pracovných pozícií.
Aká krásna svadba v Hriňovej. Pre mnohých mladých posledná pekná spomienka pred hrôzami vojny. Na front totiž narukovali mnohí mládenci i tisícky záložníkov, ktorí dúfali, že zostanú doma. V špeciálnych prípadoch zachránili niektorých pred nástupom na vojnu zdravotné dôvody, alebo tzv. „vyreklamovanie“ so zdôvodnením, že muž je nenahraditeľný pre hospodárstvo. Vznikali tak aj zúfalé počiny, keď si mladí muži samo-poškodzovali zdravie, alebo korupcia zaúradovala v otázke nenahraditeľnosti. Rozdelená láska písala z frontu a na front romantické, no aj smutné príbehy.
Svadba v Hriňovej (LA SNK, sign. PH 46-14 , PH 46-13)
Kolobeh pokojného života narušil prvý svetový konflikt nepoznaných rozmerov. Veríme, že vás i takýto pohľad na koniec jednej éry zaujme a zostanete verní našim článkom, ktoré v rámci národného projektu DIKDA a pri príležitosti 100. výročia I. svetovej vojny pre vás pravidelne pripravujeme.
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/ako-vyzerali-posledne-dni-stareho-sveta/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.
Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. manažérka publicity DIKDA