Bujón a sunar... Ktorý je najlepší?

Martin, 28. augusta 2014 Gazdinkám a mamičkám je dnes sveta žiť. Čo by pred dlhými desatročiami dali za to, aby si uľahčili život okolo detí a kuchyne výdobytkami, ktoré my dnes považujeme za úplnú samozrejmosť a vďaka nim si vieme poradiť „ľavou zadnou”.

Mixéry, tlakové hrnce, fritézy, polotovary, zamrazené hotové výrobky, potravinové doplnky… A keďže si v projekte Digitálna knižnica a digitálny archív denne listujeme 100-ročnými novinami, do oka nám padli odporúčania a reklamy vtedajších potravinových produktov, z ktorých niektoré píšu svoju bohatú a dlhú históriu až do dnešných dní. Pozrite sa spolu s nami, čo predchádzalo dnešnej fantastickej realite modernej kuchyne a domácnosti.

„Verejnosti dávame možnosť nahliadnuť do storočných novín a časopisov, do rôznorodosti ich tém a štýlu, v akom boli písané. Sú dôkazom života doby a často plné kuriozít a zaujímavostí. Pri téme domácnosti určite zaujmú prvé bujóny a umelá detská výživa na trhu. Napríklad ponuka kvalitných bioproduktov bola vtedy samozrejmosťou, naopak my ich dnes častokrát ťažšie nachádzame," uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Dennica_foto

Dennica, december 1913

Namáhavé vyváranie polievkovej zeleniny a mäsa až do odparenia prebytočnej vody. Takto vyzerala dlhočizná cesta k získaniu kocky bujónu z vývaru, aby vznikla pevná mazľavá hmota. Dobre uskladniteľná, s ľahkým porcovaním a využitím podľa potreby aj o pol roka. Takto sa už na konci 18. storočia využívali bujóny na prípravu polievok pre námorníkov. Neskôr sa začali využívať i vo vojenských kuchyniach, keď zrôsolnatené kocky rozpúšťali vo vriacej vode. O pár desaťročí sa ľudstvo opäť o trochu viac priblížilo k vrecúšku francúzskej či písmenkovej polievky. Výroby dehydratovaných polotovarov sa chytili experimentátori v potravinárskych spoločnostiach. Medzi najznámejšími v našich končinách patrili bratia Knorrovci z Nemecka a mlynár Julius Maggi zo Švajčiarska, ktorí si svoje výrobky poistili a ošetrili ochrannými známkami. Veď na nových vynálezoch sa chcel zviesť hockto. I tieto reklamy vás upozornia, že iba polievková kocka s hviezdičkou je ta práva od Maggiho.

foto_SVK_dennik_Maggi

Slovenský denník, 31. máj 1914

Skúste si i vy prelistovať 100-ročné noviny a spoznávajte témy, ktoré udávali hlavný smer záujmu ich vtedajších čitateľov. Tentokrát sme zistili, že téma kuchyne a vecí s ňou súvisiacich nechýbali takmer v žiadnych novinách.

Celý článok je dostupný na drese: http://dikda.eu/bujon-a-sunar-ktory-je-najlepsi/

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. 
manažérka publicity DIKDA, zastupujúca hovorkyňa

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library