SNK zdigitalizovala základ svojho fondu

Pozrite si vzácnu knižnicu Michala Rešetku online

Martin, 4. septembra 2014 – S príchodom školského roku si pripomínane 220. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších slovenských národných buditeľov a zakladateľa prvej národnej slovenskej knižnice Michala Rešetku (2. septembra 1794 – 9. mája 1854).

„Rešetkova knižnica spolu s knižnicou Martina Hamuljaka tvoria základ fondov dnešnej Slovenskej národnej knižnice. Rešetka bol zberateľom a vydavateľom slovenských kníh, kázní a literárnych rukopisov. Celý život zbieral najmä slovenskú tlačenú a rukopisnú literatúru, ktorú využíval nielen on. Knihy často požičiaval každému, kto mal záujem ich čítať a študovať. A preto v súlade s Rešetkovým postojom, že knihy majú slúžiť ľuďom, ich SNK ako základný kameň svojej zbierky sprístupňuje širokej verejnosti online vďaka národnému projektu Digitálna knižnica a digitálny archív," uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

resetka_kniznica foto

Vzácna Rešetkova knižnica - nech sa páči vstúpte 

Jeho knižnica sa pôvodne volala Bibliotheka Uhro-Slowenská Michala Ressetku. Od počiatku bola verejnou a Rešetka ju budoval ako stredisko všestrannej výchovy slovenského ľudu. Len v období medzi rokmi 1820 - 1841 Rešetka požičal 2244 kníh rôznym čitateľom. Knihy kolovali z ruky do ruky, preto niet divu, že časť zbierky sa roztratila už počas jeho života. Pomocou svojej knižnice sa Rešetka snažil ľud vychovávať a vzdelávať. Aj keď sám bol bernolákovec, veľmi úzko spolupracoval aj so štúrovcami. V jeho knižnici študovali tak katolíci, ako aj evanjelici, čo na začiatku 19. storočia tiež nebolo zvykom.

Predstavitelia slovenského národa sa preto už v polovici 19. storočia, rozhodli získať ju ako základný stavebný kameň matičnej bibliotéky. Zatvorenie Matice slovenskej, ako aj 37 neustále sťahovanie fondu spôsobilo poškodenie, ničenie a roztratenie Rešetkovej zbierky. „Našťastie si Rešetka každú knihu pedantne označil svojim vlastným exlibrisom. Ten je dostatočne nápadný, a tak sme mohli v Slovenskej národnej knižnici zrekonštruovať aspoň časť pôvodnej Rešetkovej knižnice podľa jej dvoch známych katalógov. Po rekonštrukcii dnes s určitosťou vieme o 133 knihách, ktoré sú označené Rešetkovým exlibrisom. Väčšina z nich sa nachádza vo fonde Slovenskej národnej knižnice v Martine," vysvetlila riaditeľka Odboru správy historických knižničných dokumentov a fondov (HKD a HKF) SNK Janka Cabadajová.

Resetka_foto

Podobizeň Michala Rešetku, sign. SR 24/1 LA SNK

A čo tvorí Rešetkovo dedičstvo? Najviac tlačí vo fonde pochádza z 18. a 19. storočia a v zrekonštruovanej časti fondu prevláda najmä náboženská literatúra. V menšom počte sú zastúpené jazykoveda, učebnice, prírodovedné diela, filozofia, biografia a geografia, dokonca tu nájdeme aj prácu z fyziky. Zaujímavé sú diela krásnej literatúry, histórie a hlavne staré kroniky, napr. Kronika o Perytonovi, Přikladná kronika o velmi trpělivé pani Kryzeldě..., alebo Mravná kronika o sedmi mudrcých. Všetky vydané v Skalici. K zaujímavým titulom patrí aj Komenského Orbis pictus, vydaný v Prešporku 1820.

„Rešetkovým cieľom bolo predovšetkým zbieranie slovacík. V knižnici prevládajú územné slovaciká. Najviac tlačí pochádza z tlačiarní v Trnave a Skalici, ale nájdeme tu aj knihy vytlačené v Bratislave, Žiline, Levoči, Banskej Bystrici a Košiciach. Z jazykového hľadiska najviac tlačí bolo v slovenskom a českom jazyku, ale nechýbajú ani latinské, nemecké a maďarské tlače," vysvetlila K. Krištofová. Doplnila tiež, že súčasťou knižnice sú aj dva rukopisy s Rešetkovým exlibrisom, ktoré sú uložené v Literárnom archíve SNK v Martine.

Diela z jeho knižnice sa stali podkladom pre vznik viacerých významných diel slovenskej literatúry. Napríklad Chrástekových Dejín reči a literatúry slovenskej, na ktorých sám pracoval, boli aj materiálom pre vznik práce J. M. Hurbana Slovensko a jeho život literárny. Z Rešetkovej slovenskej knižnice čerpali námety na články Hurban do Slovenských Pohľadov, Radlinský do časopisu Cyrill a Method, poznal ju aj Ľudovít Štúr. Rešetkovou zásluhou vyšli aj mnohé známe diela, ako Gavlovičova Valaská škola mravuv stodola, Kázne príhodné a iné.

Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/k-pramenom-snk-michal-resetka

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD.
manažérka publicity DIKDA, zastupujúca hovorkyňa

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library