Slovenská národná knižnica prezentuje umenie európskych knižných tvorcov 15. storočia

Slovenská národná knižnica vydala reprezentačnú obrazovo-textovú monografiu Inkunábuly – umenie európskych knižných tvorcov 15. storočia. Na viac ako 300 plnofarebných stranách približuje odbornej i laickej verejnosti umelecky a historicky najcennejšie pamiatky ranej éry kníhtlače, zachované v jej viac než 500 zväzkovej zbierke.

Inkunábuly, za ktoré sa považujú prvé tlačené vydania od vynálezu kníhtlače (1447) do roku 1500, sa na naše územie dostávali spočiatku prostredníctvom študentov európskych univerzít. Neskôr, v druhej polovici 15. storočia, aj cez dvor humanisticky orientovaného panovníka Mateja Korvína, kláštorných, kapitulských a biskupských biblioték. V 18. storočí sa zriedkavo objavujú aj v zbierkach slovenských osvietenských vzdelancov – Mateja Bela či Adama Františka Kollára. Ich hodnotu poznala aj obrodenecká inteligencia, ktorej bibliotéky sa v podobe darov stali základom historických knižných zbierok Matice slovenskej. Do zbierok Slovenskej národnej knižnice sa sporadicky dostávali v medzivojnovom období, a potom najmä v 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia po konfiškáciách kláštorných a šľachtických knižníc. Doplňovali sa i akvizíciou cez antikvariáty.

foto Inkunabuly  foto Inkunabuly 

Tvorcovia diela PhDr. Ľubomír Jankovič, PhD., historik knižnej kultúry z Odboru Národná bibliografia SNK spolu s akad. maliarom a grafikom Ivanom Bílým sa v monografii snažili podrobnejšie zdokumentovať a komplexne zhodnotiť vybraný pramenný materiál a príťažlivo odprezentovať umelecky najhodnotnejšie časti martinského súboru.

„Inkunábulám predchádzal stáročný vývoj rukopisných foriem knihy – kódexov. Ich výzdobu predstavovali špecifické žánre výtvarného umenia i umeleckých remesiel – knižná maľba (iluminácia), kaligrafia a perokresba, gotické kníhviazačstvo so svojimi výzdobnými systémami. Všetky našli uplatnenie aj po revolučnom Gutenbergovom vynáleze modernej technológie kníhtlače založenom na objave písmolejárstva a formách usporiadanej sadzby. Spolu s využitím drevorezovej ilustrácie a typografie prvotlače z umenovedného hľadiska poskytujú niekoľko významných tém, čo ovplyvnilo profil a štruktúru diela, jeho heuristický záber aj metodológiu výskumu," vysvetľuje historik Ľubomír Jankovič.

Publikácia popri úvodných textoch k jednotlivým problematikám a bohatej komentovanej obrazovej výbave podáva aj prehľad historického vývoja zbierky inkunábul SNK od polovice 19. storočia do súčasnosti, anotované záznamy k vybraným prvotlačiam s ich bibliografickými citáciami, bio-bibliografické profily tlačiarov, nakladateľov a vydavateľov. Dopĺňa ich bohatý zoznam použitej literatúry, on-line zdrojov i rozsiahlejšie resumé v anglickom a nemeckom jazyku.

Je potrebné pripomenúť, že zbierka inkunábul SNK sa v druhej polovici minulého storočia stala súčasťou celoslovenského katalógu prvotlačí zostaveného Dr. Imrichom Kotvanom (Inkunábuly na Slovensku. Martin, Matica slovenská, 1979) i samostatného bibliograficky zameraného katalógového diela Imricha Kotvana a Dr. Evy Frimmovej (Inkunábuly Slovenskej národnej knižnice Matice slovenskej v Martine. Martin, Matica slovenská, 1988).

„Slovenská národná knižnica chce vo vydávaní publikácií tohto typu pokračovať aj v najbližšom období. Realizuje sa projekt výskumu historických máp a vedút, ktorého ambíciou je predstaviť historické územie Slovenska, jeho mestá a významné sídla v kontextoch jeho dejinného politického i kultúrneho vývoja," doplnila riaditeľka SNK Ing. Katarína Krištofová, PhD.

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Dátum :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library